Rozhovor s Natalií Haltofovou

Můžeš nám říct něco o sobě, krátce se představit?

Momentálně pracuji v Ostravě jako učitelka angličtiny na soukromém gymnáziu. Bydlím na vesnici nedaleko Českého Těšína, mám ráda hudbu, čokoládu a hory.

Rozhovor děláme do časopisu pro evangelickou mládež, tak se chci zeptat, jak to máš s vírou, jak ses k ní dostala a co pro tebe osobně znamená?

Vyrůstala jsem v křesťanské rodině, takže jsem odmalička byla k Bohu vedená, a po nějaké době jsem si uvědomila, že jsem za to moc vděčná. Jsem součástí sboru Apoštolské církve v Českém Těšíně, kde jsem našla dobré přátele a mohla Boha více poznávat. A co je pro mě víra? Je to životní styl, něco, co netíží, ale naopak mě podpírá a dává smysl v životě. Víra má pro mě osobní rozměr, protože to není jen o křesťanských hodnotách, ale o osobním vztahu s Bohem, na kterého spoléhám.

Vím o tobě, že zpíváš s kapelou Adonai. Jak vaše kapela vznikla a jak ses tam vlastně dostala ty sama?

Kapela Adonai je z Českého Těšína a působí od roku 2014. Většina členů kapely pochází z jedné církve a mládeže v Českém Těšíně, z Křesťanských sborů, kde se tyto talenty daly dohromady. Měli totiž touhu vytvořit nějaké uskupení a působit na místních nedělních bohoslužbách. Po nějaké době byli pozváni na jednu konferenci v Polsku, kde po nich chtěli i název, a tím se odstartovalo hraní i mimo jejich vlastní sbor. Já sama jsem se tam dostala tak, že mě oslovil Kuba Pípal, frontman kapely, který s manželkou odjížděl na rok na dobrovolnickou službu do Francie. Jako kapela se shodli, že by chtěli pokračovat, ale potřebovali najít ještě jednoho zpěváka, který by zároveň byl schopný vést lidi do chval. Tak jsem do toho šla, ačkoliv jsme se příliš neznali, ale byla to pro mě jednak vyslyšená modlitba a zároveň něco úplně nového.

 

Takže jsi nějakou dobu kapelu vedla a tenhle stav stále trvá, nebo se to potom nějak změnilo?

Kapelu jsem vedla po dobu, kdy byli Pípalovi ve Francii, a kapela Adonai tak mohla pokračovat dál. Po jejich návratu jsme se trochu vystřídali, protože jsem téměř na rok odjela na stáž do Holandska, loni v červnu jsem se vrátila a od té doby jsme zase v plném počtu a kapelu vede Kuba Pípal.

Kde a při jakých příležitostech s kapelou nejčastěji hráváte?

Nejčastěji hráváme na večerech chval, kam nás zvou různé sbory nejen z Českého Těšína, nebo na různých mládežnických akcích, konferencích a křesťanských festivalech. Nedávno, toto jaro, jsme se rozhodli, že to zorganizujeme trochu jinak, poprvé jsme hráli v necírkevním prostředí, v hudebních klubech v šesti městech po Česku.

Tahle zkušenost pro vás byla asi nová a specifická. Jak se vám tour podařila a jaký dojem z toho měla kapela a ty osobně?

Nevěděli jsme, co od toho čekat, a byli jsme zvědaví. Vzali jsme s sebou své kamarády z Těšína, kapelu Ignited, jakožto předkapelu, což byl pro nás skvělý a nový zážitek. Podařilo se nám propojit různé styly hudby, což bylo moc příjemné a zajímavé, protože autorská tvorba Ignited je spíše ve stylu elektro, zatímco skladby z našeho druhého alba jsou spíše klidnějšího rázu. Doufali jsme, že snad někdo do těch klubů dorazí, a oslovili jsme proto i vedoucí místních církví, aby to propagovali ve svých sborech, a místní věřící tak mohli využít téhle příležitosti a pozvat lidi, za které se modlí a kteří by třeba do církve nepřišli. Kluby představují jiné, neutrální prostředí a zároveň tam byla možnost slyšet o Bohu. Motivací bylo dostat křesťanskou tvorbu do sekulárního prostředí. Překvapilo nás taky, s jakou otevřeností kluby reagovaly, když jsme je oslovili a představili svoji tvorbu. Ty reakce byly často pozitivní a vítaly něco nového, na co ještě nenarazily. Možná někdy máme dojem, že víra v Boha lidi nezajímá a že cokoli s tím spojené hned zavrhnou, ale není tomu tak. Lidi jsou hodně otevření.

Máte nějakou zpětnou vazbu, jak byly vaše písně-chvály přijaté v takovém prostředí a mezi nevěřícími lidmi, jestli nějací na ty koncerty dorazili?

Přímou zpětnou vazbu nemáme, ale víme o pár lidech, našich nevěřících kamarádech, kteří přišli na naše pozvání. Z toho jsme měli radost, že mohli slyšet to, co děláme, a taky proč to děláme.

Co chystáte s kapelou dál, třeba teď na blížící se léto?

Jelikož je květen, tak už se nám diář trochu zaplňuje. Pár let po sobě jsme už hráli na festivalu United, největším křesťanském festivalu v Česku, letos podruhé budeme na festivalu Campfest na Slovensku a pak je tam ještě pár dalších akcí, které jsou ale teprve v jednání.

Vzpomeneš si, kdy jste na United hráli poprvé?

Nejsem si jistá, ale myslím, že Adonai tam hráli už v době, kdy jsem v kapele ještě nebyla. Já jsem na United poprvé s kapelou byla v roce 2015.

Když jsi už párkrát na festivalu United byla, jaký je pro tebe osobně?

Na United jsem byla poprvé jako účastník asi rok předtím, než jsem tam účinkovala s Adonai. Byl to pro mě kvalitní čas s lidmi a kamarády nejen z naší mládeže. Chtěla jsem to osobně podpořit a mám radost, že tady v Česku takovýto festival vznikl, pokračuje a funguje! Když jsem tam později byla jako účinkující s Adonai, byla to jiná zkušenost, časově náročnější. Nicméně je to pro mě místo pro setkání se s dalšími mladými, kteří žijí s Bohem, a taková oslava Boha a kreativity, kterou nás obdaroval. Líbí se mi, že je tam prostor nejen pro hudbu, ale i další typy umění, ať už divadlo, tanec nebo výtvarné umění. Každý si tam najde to, co je mu nejbližší. Pro mě osobně je to hudba, ale mám radost, že je na festivalu dán prostor mladým lidem využít jejich talenty ve všech různých oblastech.

Máš s festivalem United spojený nějaký silný zážitek?
Silný zážitek mám z ročníku, kdy byla hlavní stage poprvé venku, na Dolním náměstí a my jsme tam jednou ráno vedli chvály. Byl to krásný a nový zážitek, že jsme mohli takhle otevřeně, venku uprostřed města chválit ráno Boha s tolika lidmi. Další silný a překvapivý zážitek bylo sledovat mladé talenty, které jsme s kapelou objevili na United Music Campu, který vedli kluci z naší kapely a který byl zaměřen na skládání nových českých chval, jelikož je to něco, co nám s kapelou leží na srdci.

Zdržíte se letos na festivalu i mimo váš koncert? Máš vyhlédnutou nějakou kapelu nebo jiný program, který bys chtěla letos navštívit?

Nevím jak zbytek kapely, ale já se plánuji zdržet i na zbytek festivalu. Moc se mi líbí ta atmosféra, kdy celé centrum města tímto festivalem ožije, všude se to hemží lidmi a festival je otevřený pro kohokoliv, kdo jde okolo. Ještě jsem moc nezkoumala, kdo se tam objeví, ale moc se těším na to, co pořadatelé letos připravili a čím nás překvapí. Určitě zajdu na nějaký seminář, kterých je tam také vždycky velký výběr, navštívím rozhodně nějakou kavárničku. A těším se samozřejmě na koncerty, divadla a představení United Dance, ze kterých jsem vždycky nadšená.

Díky za rozhovor a ať se tobě osobně i vaší kapele daří, pěkné léto a ať vám Pán Bůh žehná.

Díky moc a doufám, že se na United potkáme. Ráda bych vzkázala lidem, kteří ještě přemýšlejí, kam o prázdninách vyrazit, ať využijí té šance, vezmou kámoše a přijedou letos na United, protože to stojí za to!

Rozhovor vedl Tomáš Koutecký

 

Komentáře