Prague Pride a křesťané

Program nabídne zajímavá témata

Letos se budou stavět mosty. Logos, organizace LGBT věřících, připravila bohatý program, jehož hlavním tématem je spojování lidí s lidmi a lidí s církvemi. Jako obvykle se v předvečer zahájení Prague Pride, 5. srpna od 19.30, uskuteční bohoslužba u Martina ve zdi za zdárný průběh festivalu.

„Myslíme si, že v dnešní době je potřeba mosty stavět, ne je pálit,“ říká Veronika Dočkalová z Logosu. „Vloni vyšla velice zajímavá kniha jezuity Jamese Martina, která se rovnou jmenuje Stavění mostů (Building a Bridge). Hledá cesty mezi křesťany a LGBT věřícími a nabízí i meditace, v nichž mohou LGBT věřící najít inspiraci a podporu.“ Od úterý do pátku tak budou probíhat společné meditace na stánku Logosu v Pride Village, která se jako každý rok otevírá na Střeleckém ostrově.

Můj syn je gay

Významným tématem je rodina. Jedná se o letošní téma festivalu a program Logosu se k němu připojí. V křesťanských rodinách totiž může homosexuální orientace postavit mezi příbuzné bariéru předsudků a odmítnutí. Tu se Logos pokusí přemostit. Panelová diskuze 10. srpna od 18.00 v kavárně Langhans představí dlouholeté zkušenosti organizace s tématem. Na tom samém místě se navíc sociální antropolog Jan Škrob podívá na začarované úsloví „tradiční rodina“. Co to vlastně je tradiční rodina a proč se stala zbraní v boji proti LGBT komunitě? Přednáška se odehraje už 7. srpna od 18.00.

Zahraničním hostem bude letos Philip Baldwin, britský gay aktivista. Před osmi lety mu lékaři řekli, že je HIV pozitivní. Těžká životní situace ho přivedla ke křesťanství. Jeho příběh ukazuje, že člověk může být gay a zároveň křesťan. Diskuze s Baldwinem proběhne 8. srpna od 19.00 v Divadle U Valšů.

Festival zakončí bohoslužba 12. srpna ve 14.00 u Martina ve zdi, kterou budou sloužit faráři a farářky z několika církví.

Komentáře