Šťastné a šetrné!

 

Vánoce na nás míří ze všech směrů. Bohužel mnohem víc z nákupních center a reklam než třeba z kostelů. A kvůli těm obchodům samozřejmě nezůstává nedotčeno ani životní prostředí…
Vánoce – oslava příchodu snad nejočekávanější bytosti v historii lidstva. K oznámení nebylo použito žádné sociální sítě ani médií, na zisk propagačních letáků a billboardů nepadl ani jeden strom. Příznivci a svatá rodina nespálili při přepravě ani kapku fosilního paliva, místo GPS obyčejná svítící kometa poháněná čistě „zelenou“ energií, dary v podstatě zero-waste (bez odpadu). Docela eko-friendly parta („kamarádská“ k životnímu prostředí), není-liž pravda, hm? Zatím takřka nulová ekologická stopa.
Tak pojďme srovnávat s dnešní situací. Vánoční výzdoba – miliony a miliony světýlek, blikajících ozdob, haldy papírových reklam. Kolik energie tohle musí stát?
A jak to řešíte doma? Místo světélek svíčky z včelího vosku? Co třeba místo umělých třpytivých kuliček, vloček, roztomilých muchomůrek a mašlí dát na adventní věnec třeba jen usušené slupky citrusů, kousek svinuté skořice nebo hlavičky hřebíčku?
Dárky. Co třeba mně pije krev, je existence tzv. obchodů s dárkovými předměty. Jaký jiný účel by dárkový předmět mohl mít, než že ho někomu darujeme, abychom si splnili „dárkovou povinnost“, v lepším případě mu doopravdy udělali radost. Ale jak dlouho radost ze zcela nepraktického dárku, kterými se tyto obchody jen hemží, bude trvat? Já bych tak ráda někdy dostala jako dárek třeba kilo mouky. Jenže „to se nedělá, to je nevhodný“. A pak tedy zbývá jen ta přebytečná věc. Tyto předměty jako by už předem byly vyráběny  jako odpad. Kolik andělíčků a hvězdiček se nám doma válí, využít je pro jejich kýčovitost ani nechceme a je nám pouze zatěžko je vyhodit do koše.
A odkud dárky přišly? Byly z našeho města, země? No… ze Zeměkoule snad ano, ale kolik vánoční dárky vyplýtvají paliva během dovozu?
Dárkové balení. Mají svá pro i proti. Speciální vánoční edice multivitamínů v tabletách. Je to nutné? Co radši pytel ovoce? Pokud se ale jedná třeba o hezky zabalenou sadu hygienických potřeb, darujeme tím alespoň něco, co si člověk posléze nemusí kupovat sám a na smetišti zapomnění tedy skončí jen prázdné obaly (snad)!
Ach, obaly. Tak ty jdou snad z každého dárku. Co je třeba nebalit? Je pravda, že bezobalové metodě tedy nefandím ani já. Přece jenom nějaké to kouzlo a chvíle napětí mám ráda… Ale i to se dá vyčarovat šetrnějším způsobem. Patříte k těm, kteří balicí papír používají víckrát, nebo k těm, kteří na tuto skupinu lidí koukají skrz prsty?
Ono by i stačilo nedržet se tak zarytě zajetých tradic a zabalit dárek třeba do novin, starého obrázku nebo trochu kreativně využít původního obalu (např. igelitové tašky apod). I to může vypadat hezky a splní to účel. Převázání lýkem to případně v 99,9 % vylepší. Leták ze supermarketu patří do těch 0,01 %.
Nebo si ani nedávejte práci s balením a předmět vložte do dárkové taštičky. Doufám, že alespoň ty nikdo po jednom použití nelikviduje! A můžete si je klidně snadno vyrobit sami. Je vám líto vyhodit staré kalendáře? Tohle je přesně jejich druhá šance! Nůžky a lepidlo doma určitě máte.
Další samostatnou kapitolou jsou pak vánoční stromečky. Živý, nebo plastový? Dříve se prosazovala jako ekologičtější metoda stromek plastový. Ale kolik obnovitelných i neobnovitelných zdrojů se využije, než se dostane k vám do obýváku k ozdobení? Živé stromky by měly pocházet z průseků, které se v lesích provádí zkrátka proto, aby si mladé stromky nebránily při růstu. Ale kdo nám dá jistotu, že to tak je skutečně u každého prodejce? Další nepěkností posledních roků je snad nepostradatelný plastový síťovaný obal.
A co se nabízí jako možnost? Novinka – živý stromek na vypůjčení! Vážně? Je samozřejmě menší než ten, který si můžete koupit u klasického prodejce, ale máte jistotu, že k vám přijde neuříznutý, hezky zakořeněný v květináčku a po Vánocích ho odstrojíte a poputuje zase zpět do lesa! Nepadl tedy jediný stromek! Krása.
A abych životnímu prostředí darovala něco k Vánocům i já, nebudu už článek více natahovat! Třeba máte sami mnohem více nápadů než já. Přeji vám hezké Vánoce, málo shonu (a taky balicího papíru a nesmyslných dárků samozřejmě), ale hodně pokoje, blízkých lidí a radostné Boží zvěsti.
Děkuji vám za čtení mých článků! Jestli jste v nich našli alespoň jednu novou a využitelnou informaci, podnět k zamyšlení, nebo díky nim vyhodili do směsného odpadu o jed- nu plastovou lahev méně, mám radost! Přeji pěkný rok 2018 a snad se ještě někdy skrze takovéto články v Notě nebe setkáme (příští rok tomu totiž tak nebude). Témat je hodně a s časem (bohužel) přibývají stále další…

Komentáře