Pojďte na koukandu do divadla!

Xantipa reformace – čtyři obrazy ze života Kateřiny von Bora, scénář Jaroslav Pechar, účinkuje divadelní soubor Strašnická mládež. Bude uvedeno u příležitostí oslav 500 let evropské reformace v Ratiboři 10 .9. 2017.

Za každým svatým mužem je třikrát svatá žena. Tak to platí i o Martinu Lutherovi. Kateřina dokonale plnila funkci „žebra“. Nebyla z jeho hlavy, nikdy mu nevládla. Nebyla z jeho nohy, nikdy po sobě nenechala šlapat. Jako žebro zůstávala blízko jeho srdci, ukryta pod rukou „doktora Martina“ (stále mu tak uctivě říkala) a nikdy nevystoupila z jeho stínu. Zároveň ale svého muže podpírala v jeho slabosti.

Divadelní představení, které budete moci zhlédnout na oslavách v Ratiboři, se pokusí splatit dluh, který v popisu reformace máme. Dluh v poznání děvčete o 16 let mladšího než byl Luther. Zchudlá šlechtična ho znala z knih, které se jí dostaly do rukou v klášteře. Jeptiška čte knihy mnicha horujícího proti záslužnictví řeholního života. Už to je docela pikantní – a ono to neméně divoce pokračuje. Kateřina a s ní i další řeholnice se rozhodly pro útěk a o pomoc požádala právě Martina Luthera. Pomohl s útěkem – a nejen to. Uprchlé řádové sestry rozmístil do rodin svých přátel a sháněl jim ženichy. Mezitím se bývalé jeptišky učily pečovat o domácnost. Jedna po druhé se vdávala – až zbyla jen ta Kateřina v domě Lutherova přítele, malíře Lucase Cranacha.

Nakonec si vzala samotného Luthera… Proč? Jisté je, že o nějaké vášni se rozhodně mluvit nedalo. Spíš v tom můžeme vidět paličatost vybíravé ženy, která si nevezme kdekoho. Nu – a taky trochu bezradnost starého mládence, který se ženit nechtěl, ale okolnosti ho postavily do situace, kterou neuměl vyřešit jinak.

O to krásnější je proto sledovat, jak se jejich vztah rozvíjel a rostl do hloubky s každým dalším rokem společného života. Jak se do sebe postupně zamilovávali. Číst jejich dopisy i to, jak jeden o druhém mluvili před dalšími lidmi.

Kateřina zajišťovala chod Lutherovy domácnosti. To nebylo nic jednoduchého. Ukázala se ale nejen jako dobrá manželka, matka šesti dětí a vychovatelka čtyř sirotků, ale i jako schopná „manažerka“, která vybudovala prosperující zemědělskou usedlost, obchodovala s nemovitostmi, zajišťovala servis pro nekonečné zástupy hostů svého muže a ještě k tomu stíhala pracovat v charitativní péči. Život v skrytu měl ale zásadní vadu – její role stála a padala s působením jejího muže.

V okamžiku jeho smrti přestala pro svět existovat i Kateřina. Zemřela šest let po něm v sérii nekončících útěků před válkou a morem, opuštěna, v chudobě a osamění. Nechť toto představení poslouží tomu, aby bylo vedle doktora Martina připomínáno i jméno Kateřiny von Bora. Bez ní by Luther nikdy nebyl tím, čím byl.

Komentáře