Přijeďte do Strmilova

Rozhovor s Danielem Ortem

V Ponrepu, se něco chystá, zkusíme zjistit co. U stolu útulné kavárny v Bartolomějské ulici sedí skupina 6 lidí a střídavě mluví o tancování, filmování a malování. Co to má být Dane?
Připravujeme strmilovský KEMP. Dnes mám vedení, tak řídím diskusi. V tom se ale střídáme.

Tak pomalu a postupně. Strmilovský KEMP? Co to je za akci?
Jihočeský Strmilov 9. – 16. července, tedy od neděle do neděle, hostí mladé evangelíky a jejich přátele. Na celý týden si vyberou jedno téma, kterému se věnují každé dopoledne. Odpoledne se pak lidé promíchají. V pátek si předvedeme, co se kdo přes týden naučil, v sobotu je výlet, v neděli bohoslužby – a jedeme domů.

Dopoledne pořád to samé? Není to nuda? Co třeba?
Vůbec to není to samé. Pro letošek je výběr ze tří možností: tanec, komix a filmaření. Takže třeba u filmaření se účastník naučí nejprve vůbec promýšlet téma, napsat si nejen scénář, ale i „storybook“, kde jsou detailně popsány všechny pohyby účastníků, pak práci s kamerou… Lektoři nám již roky říkají, že by klidně využili i jednou tak dlouhou dobu a pořád by měli co nového učit.

A tanečníci? Autoři komixu?!
Tanec se nám na Kempu objevuje už poněkolikáté. Pokaždé ho ale bereme z jiného konce a bude tomu tak i letos. Tanečníci letos zabrouzdají do vod hip hopu. S Matyášem, který má bohaté zkušenosti z choreografi, battlů a dalších věcí s hip hopem spojených, včetně jeho vyučování, se naučí rozumět rytmu hudby a cítit ho. U hip hopu se naučíte poznávat své tělo, přístup k hudbě, prostoru, lidem a především sobě samým. No, co to víc rozvádět, prostě po tom týdnu budete svět vnímat zase o trochu jinak. A na komiksu s Oldou, který už je také protřelým vedoucím komiksových workshopů, se zase naučíte přenášet své myšlenky a nápady na papír tak, aby na něm bylo, co opravdu chcete. To je třeba věc, kterou bych taky potřeboval. Bude se vdechovat život postavám, rozhýbou se příběhy a u toho všeho bude kamarádem na život a na smrt nějaký kreslící nástroj v ruce.Člověk se například dozví, jakými prostředky posunout příběh dál a udělat ho zajímavějším.

Teda. A co když to někoho zaujalo, ale bojí se jet, protože se ani komiksem, ani filmem, ani hip hopem nezabýval?
Žádný strach. Všichni lektoři jsou zkušení a počítá se s tím, že se mnozí s tématem potkají poprvé! Bavit se budou všichni a dobře. A nemusí váhat ani ti, kteří už třeba s komiksem nějakou zkušenost mají, víme, že se sejdou lidé s různými zkušenostmi a každý rok všichni odjížděli nadšení. Vyžití najde opravdu každý. Samotnému je mi líto, že nezvládnu absolvovat všechny kurzy najednou, i když tančit jakýmkoliv stylem se odvážím jen v zatemněném prostoru, příběhy vyprávím tak, že začnu na začátku Kempu a pokračuji ještě ten další, aniž bych našel někde po cestě pointu, a s filmem jsem se možná potkal, když jsem omylem prošel některému z pražských turistů před kamerou.

přijeďte2To je tedy náplň dopoledne. Co odpoledne? Jak vlastně vypadá celý den?
V půl osmé budíček, v osm společná snídaně, dopolední program, v poledne oběd. Pak je polední klid, který třeba tanečníci zhusta využívají k odpočinku po dopoledním tancování. :-) Odpoledne jsou workshopy. Vždycky 3-4 možnosti na výběr: rybaření, minigolf, ale třeba výměna kola u auta, origami, zpívání, sporty (fotbal, volejbal, plavání atd.), první pomoc, rukodílny, sledování filmu s diskusí, výroba sushi, cirkus, bubnování… Jeden den v týdnu je odpolední brigáda, kterou se snažíme aspoň trochu odvděčit městu Strmilov za vstřícnost. V podvečer je společný biblický program, ale třeba také bojovka po městě, beseda s hostem, čajovna, deskové hry, zpívání. Od desíti je klid na chodbách a o půlnoci už je třeba účastníky zahánět do spacáků, aby ráno neusínali u pobožnosti před snídaní.

A biblický program má někdo z vás, vedoucích?
Kdepak. Na něj si každý rok zveme jiného faráře nebo farářku. Letos s námi na Kempu bude Martin Sabo, nový farář v pražském strašnickém sboru.

Spolupráce s městem Strmilov funguje?
Velice dobře – za velmi vstřícných podmínek bydlíme v místní škole, na obědy chodíme do školní jídelny, táboráky děláme v mateřské škole, využíváme tělocvičnu i sportovní halu, kinosál, v městské knihovně jsme měli výstavu. Na workshopy jsme jako lektory už využívali i místní obyvatele. Na oplátku je tu ta brigáda, jednu přednášku děláme tak, aby se jí mohla účastnit i veřejnost, všichni jsou zváni i na páteční předváděčku výstupů z naší týdenní práce.

Pro koho akce je, kolik je účastníků, co to stojí, co si vzít s sebou…?
Pro každého ve věku cca 14–18 let (výjimky oběma směry možné), kdo se chce zapojit. Účastníků bývá kolem čtyřiceti z celé republiky. Většinou je to evangelická mládež a její přátelé, ale každý rok se účastní i hosté z ukrajinské Bohemky. Celý týden stojí do konce května 2000,– , pak 2300,– . S sebou určitě spacák a karimatku (spíme ve třídách na podlaze) a přezuvky. Ideální je sportovní obuv s bílou podrážkou do tělocvičny. Zbytek je klasika – hygienické a psací potřeby, hudební nástroj, plavky…

Tak díky moc za vyčerpávající informace a ať se to letos zase povede!
Taky díky, o vyvedenosti letošního ročníku nemusí být pochyb. Už se těšíme jak malí! A kdyby někomu ty informace nepřišly vyčerpávající, nebo měl jakýkoliv dotaz či v něm klíčila pochybnost, ať určitě napíše na kemp@semcr.cz, na všechno rádi odpovíme a dá se s námi domluvit na mnoha věcech.

Komentáře