Jak kreslit portrét

jak kreslit

Portrét v sobě nese cenné prvky – je jak odrazem umělcova vnímání, tak nese charakteristické rysy dané osoby. Do díla totiž nevpisujeme jen vizuální stránku člověka, ale také jeho duši, osobnost. Dobrý malíř je schopen vystihnout jakési vnitřní vyzařování portrétovaného. Proto je portrét jedním z nekrásnějších dárků, který můžeme druhému dát. Přestože je velmi náročný, nemusí být cesta k jeho dokonalosti tak hrbolatá, jak by se zprvu mohlo zdát. V tomto článku si vyložíme některé principy, přes které se dlouhodobou pílí dá snadno dopracovat k vysněnému cíli. Nejprve si najdeme předlohu. Bude to fotka? Překreslení fotky je jednoduché (a je to také jediná možnost, jak zpodobnit např. celebritu), ale člověk se z ní moc nenaučí. Je to samozřejmě lepší než nic, ale živého člověka to nenahradí. Fotka navíc zkresluje rysy. Proto doporučuji živou předlohu. Další možností je samozřejmě kresba podle busty.

Jakou technikou začít? Je nutné si uvědomit, že čím blíže bude výsledek předloze, tím víc chyb na něm bude vidět. Navíc při malbě barvami nejde jen o to, zvládnout správně všechny rysy, ale umět dobře míchat barvy, umět správně valér apod. Z dobrého plánu se může stát patlanice s prasečí barvou pleti. Proto doporučuji začít tužkou, abyste se mohli plně soustředit na správné vyrovnání rysů a nehrály proti vám jiné faktory.

Nejprve si udejte cíl. Přesná podoba portrétované osoby? To se nikdy nestane. Alespoň ne ze začátku. Pokud půjdete jako začátečník s tímto cílem, dospějete jen ke zklamání. Chytit podobu je velmi těžké a potřebuje to trénink. Měli byste zprvu spíše spět k tomu, aby vaše dílo vypadalo jako člověk. To na začátek bohatě stačí. Váš první portrét by tedy jistě neměl být míněný jako dárek. Nejlepší možnost, jak se rychle posunout od ničeho k něčemu, je vyjasnit si geometrické zákonitosti v obličeji. Budu nyní popisovat klasický obličej z anfasu, v populaci se samozřejmě vyskytují různé anomálie. Nakreslíme ovál jako přibližný obrys hlavy a rozdělíme ho vodorovnými čarami na čtvrtiny. První čtvrtinu zabírají vlasy (někteří lidé ji ale mají kratší). Ve druhé je čelo a obočí. Třetí čtvrtina končí někde mezi nosem a ústy. Jednotlivé prvky v obličeji, jako jsou ústa, nos a pusa si doporučuji procvičit ještě předem.

Nejlepší je si sednout k zrcadlu a namalovat si je na papír jen tak cvičně podle své tváře. Zapomeňte na zjednodušující postupy, které jste se učili ve školce. Pro malé děti jsou přínosem, ale pro umělce zavádějící. Kreslete tak, jak to vidíte. Nyní, když máte obličej rozvržený a natrénované detaily, se můžete pustit do samotného obličeje. Všechny pomocné čáry – a to hlavně obrys hlavy – berte jen jako dočasné. Kdykoli je můžete vygumovat (plastickou gumou, ne bílou) a změnit. Nekreslete hned detaily. Pokud se vám povedou opravdu nádherné oči, ale zjistíte, že jsou moc blízko u sebe, byla celá práce kontraproduktivní. Nejdříve jemně vkládejte obrysy, netlačte na tužku. Jakmile budete přesvědčeni, že máte správně posazený obrys očí, nosu, úst a obrys obličeje, začněte přidávat detaily. V tuto chvíli ale bude těžké s jednotlivými částmi hnout. Před vykreslováním detailů také doporučuji naznačit vlasy a ramena. Obličej je plný optických klamů.

Proto je portrét tak náročný. Musíte namalovat hodně obličejů, abyste se od nich dokázali oprostit. Je proto dobré obličej vystínovat. Možná si vybavíte rozmazávání prstem, to je ovšem považováno za amatérismus. Vybarvujte tedy tužkou jako pastelkou, ale nikdy nerozmazvejte. Lehkým tónem vymalujte vše na obličeji, co vám připadá trochu tmavší. Vrstvu přidejte tam, kde je tvář ještě tmavší a tak postupujte až do úplné černé.

Opět platí – nespoléhat na logické úvahy a co nás učili ve školce. Malujte to, co vidíte. Nyní máte portrét hotový. Asi není tak krásný, jak jste doufali, nepodobá se. To je vše úplně v pořádku. Úplně stačí, pokud vyobrazení působí jako člověk. Ono u portrétu stačí jen málo posunout, a už je to někdo jiný. Dát oči dál od sebe, udělat moc široký obličej, vysoké čelo, to jsou detaily, které znamenají hodně. Časem se je naučíte vychytat, člověk jen musí mít trpělivost a nevzdávat to.

Komentáře