Žáby – jídlo pro chudé, nebo drahá lahůdka?

příběhy

Rýže, ryby, žáby smažené, pečené nebo nadívané. To všechno patří k běžné i slavnostní stravě Kambodžanů. Pokud v Kambodži rýži sami pěstujete a ještě chováte žáby, máte naději na dobrý příjem pro rodinu.

Pan jménem Ne žije se svou ženou a třemi dětmi ve vesnici Austuok nedaleko provinčního města Battambang. Na osmihektarovém poli pěstuje rýži. Díky školení v rámci projektu, na kterém se podílí Diakonie, se dozvěděl o technologii SRI (System of Rice Intensification) a dostal certifikované osivo. Trochu mu sice přibyla práce s předpěstováním rýžových sazeniček, které zhruba po 10 dnech přesazuje do pole, ale ušetří za osivo a rýže plodí mnohem víc. Know-how pan Ne dává dál, protože zjistil, že metoda funguje.

Ne také chová žáby a ryby. Žáby na zahrádce za domem, ryby v rybníku opodál. Školení a peníze do začátku chovu získal také od projektu. Mírná krize nastala, když mu letos kvůli kontaminované vodě část žab uhynula, ale na prodej jich je pořád dost. Dnes už je pan Ne tak daleko, že prodává i certifikované osivo rýže, které sám vypěstoval na svém poli. Jeho rodině se teď daří mnohem lépe než dřív.

A o to přece jde především www.diakoniespolu.cz. Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Komentáře