Monsieur Chocolat

Rafael Padilla přezdívaný Chocolat (česky čokoláda) byl v historii prvním černošským klaunem. Vystupoval společně s ostříleným kolegou Footitem a toto na první pohled nepravděpodobné duo si po vyprodaných představeních venkovských cirkusů na počátku 20. století podmanilo celou Paříž. Jenže lákadla slávy, rychle nabytých peněz, radovánek a dobové předsudky připraví oběma víc překážek, než si odvažovali představit.

Film natočený letos momentálně běží v kinech. Můžete se těšit na pořádnou dávku dobového humoru, krásné kostýmy, cirkusové scény a v neposlední řadě i na malou dávku napětí. Jak možná již název napovídá, film ukazuje drsnou realitu společenského postavení tzv. lidí jiné barvy: zesměšňování, ponižování, degradaci lidí na úroveň zvířat, nerovné rozdělování peněz… Film je zajímavým pokusem o nahlédnutí do černošské emancipace ve Francii začátkem 20. století. Dnes se nám podobné jednání může zdát na první pohled již přežitkem a neuvěřitelnou minulostí.

Jak je ale známo, mentalita se vyvíjí nejpomaleji, a tak smutným faktem zůstává, že je v této oblasti stále hodně co dohánět. Film má rozhodně co říct i o dnešní společnosti – a to nejen k otázce barvy pleti, ale o pokrytectví a předsudcích obecně. Z kina jsem tedy vycházela s rozporuplnými pocity a s přáním, aby se podobné jednání stalo jednou provždy minulostí.

Komentáře