Konkurz do souboru Čhavorenge

čhavo

„Dobrý den, cigáni! Jak se máte všeci Romové?“ To přišla „teta Ida“ a všichni zpozorněli. Romská omladina, která se letos o jednom jarním dnu dostavila do vsetínského Horního sboru, čekala právě na ni.

S pomocí vsetínské Diakonie se zde konal konkurz do souboru Čhavorenge – projektu na pomoc mladým Romům z vyloučených lokalit pod vedením Idy Kelarové. Soubor pro vybrané mladé zpěváky a zpěvačky je dlouholetým pokusem přivést mladé Romy skrze hudbu k cílevědomé práci na sobě. Cílem je také udržovat vysokou úroveň romské hudební kultury, která v posledních letech upadá.

Ida Kelarová, romská herečka, zpěvačka a sbormistryně, světově proslulá svými nekonvenčními kurzy zpěvu, o tom ví své. „Když jsme před dvaceti lety přijeli do slovenských osad, v každé hrála cimbálovka. Dnes tam neznají ani housle. Romská kultura je úplně zmrvená,“ nebere si servítky. „Trend je dnes dělat hudbu s naprogramovanými klávesami, které hrají místo člověka. Většina Romů pak nedá dohromady ani pořádný čardáš,“ dodává.

V souboru Čhavorenge nemají naprogramované klávesy místo. Adepty, kteří projdou konkurzem, čeká letní soustředění, kde se cvičí živá hudba. A dost tvrdě, jak zachycuje nejnovější dokument režiséra Tomáše Kudrny nazvaný „O čo Ide Idě“. Filmaři strávili se souborem loňské letní soustředění. Zaznamenali, že cesta ke koncertnímu výkonu, který z hlediště působí jako výtrysk přirozené muzikality a nevázané spontaneity, je plná normální dřiny. O to ale jde: Ida Kelarová vědomě přivádí mladé lidi k poznání, že skutečný úspěch vyžaduje disciplínu, odhodlání, vůli a vytrvalost. Nutno přitom dodat, že úspěchy soubor Čhavorenge opravdu má. V poslední době úzce spolupracuje s Českou filharmonií. Společné koncerty obou těles někdy přenášené i televizí dnes patří ke standardu souboru.

Letošní letní soustředění souboru se odehrávalo na Šluknovsku – v regionu, který v minulosti nechvalně proslul protiromskými pochody. Že místní protiromské nálady nejsou minulostí, bylo znát: soused rekreačního areálu, kde se soustředění konalo, schválně vystřelil z poplašné pistole a také se snažil jednoho z vedoucích akce vyprovokovat vulgárními a rasistickými nadávkami. Záležitost šetří policie a všimla si jí celostátní média. Účastníkům soustředění ale utkvěly spíš pozitivní zážitky.

čhavo2

Takto na soustředění vzpomíná třeba Veronika, jinak též klientka nízkoprahového kruhu jablonecké Diakonie: „Paní Ida Kelarová spolu se svým celým týmem pro nás měla připravený program, ve kterém jsme si užili spoustu radosti, učili se tance a zpívali romské nové a staré písně. Dokonce jsme si vyzkoušeli capoeiru (bojové umění s prvky tance a akrobacie původem z Brazílie, pozn. red.), hodiny angličtiny a plno dalších různých super věcí.“ Mezi ně patřilo třeba noční pozorování hvězd nebo beseda s Petrem Torákem, Romem pocházejícím z Liberce, který se po odchodu do Británie stal členem tamní policie a za svou práci byl oceněn Řádem britského impéria.

Účastníci tábora také vystoupili společně s hráči České fiharmonie na koncertech v Novém Boru, v Rumburku a na zámku Děčín. Konec letního soustředění neznamenal konec společné práce. Ta pokračuje během roku na soustředěních a koncertních turné souboru. Například konkrétně ve Vsetíně navíc vzniká ve spolupráci s Diakonií odbočka souboru složená z místních dětí. Na pravidelné zkoušky bude dojíždět nejen Ida Kelarová či její asistenti, ale i hráči České filharmonie, kteří budou mladé hudebníky seznamovat se svými hudebními nástroji.

Komentáře