Angažovanost

To slovo samo o sobě asi zní divně. Cizí slova bývají dlouhá a nesrozumitelná. Asi moc nepomůže, když si přečtete, že to slovo pochází z francouzského slova engagement, tedy závazek.

Co to tedy znamená, že se někdo někde či v něčem angažuje? Nu, znamená to asi tolik, že něco děláte a jste ochotni na tom fakt máknout. Začíná to v malém. Někdo se může angažovat ve sběru víček. Vidí, jak je to užitečná věc a žádné víčko od PETky nevyhodí, ale odnese na sběrné místo. Je to skutečně užitečná věc!

Víčka jsou vyrobena z kvalitního plastu, který se dá ještě použít. Je škoda, aby skončila ve spalovně a místo služby jen znečistila ovzduší. Někdo se může angažovat ve sběru kaštanů či žaludů pro zoo. Některé zoologické zahrady dokonce vypisují soutěže, aby lidi povzbudily k většímu angažování. Daňci, jeleni či divoká prasata si pak na oněch kaštanech či žaludech v zimě smlsnou. Právě tak mají v zoologických zahradách zájem o ztvrdlé pečivo. Někdo se může angažovat v třídění odpadu – nejenže hlídá, aby se odpad třídil. On také hlídá, aby se odpad třídil správně. Ví takové ty drobnosti, že třeba rulička od toaletního papíru nebo plato od vajíček jsou sice z papíru, ale do papírového sběru nepatří. Už je to recyklát – mají tak krátká vlákna, že už se z něj potřetí další papír nevyrobí.

Ví, že do zelených kontejnerů na sklo nepatří rozbitá zrcadla – je na nich kov. Jedno i druhé už je směsný odpad. Někdo se angažuje ve společenském dění. Ví, jak se jmenuje starosta, jaké politické strany sedí v zastupitelstvech. Ví, jaké pracují v jeho okolí společenské organizace a co dělají – Červený kříž, Skaut, YMCA, dobrovolní hasiči, sportovní oddíly, ale pochopitelně třeba i církve.

Někdo se angažuje dokonce jako člen, jiný ví, že tyto organizace dělají řadu akcí. Dobrovolníci se hodí – dětský den, brigády, divadelní představení… Tam všude můžeme nabídnout svoji pomoc. Už jste třeba někdy dělali strašidlo v pohádkovém lese, který pro malé děti připravila mateřská škola? Kde jste se angažovali vy? Napište nám do redakce na adresu… či facebook.

Komentáře