Telefon a vlastní postel

Na konci léta 2014 zůstalo v letním táboře poblíž Oděsy asi 40 dětí a několik žen. Děti pomalu měly jít do školy. Místo toho řešily, co teplejšího na sebe, protože začínal podzim. Před pár týdny utíkaly dost rychle z Luhanska na východní Ukrajině před válkou a nepočítaly s tím, že se domů už nedostanou.

Jedna z dospělých, Nataša, vzala telefon a začala obvolávat dětské domovy po celé Ukrajině. Poslední domov, kam se dovolala, byl Otcův dům v Petrivském u Kyjeva, a první člověk, který ji vyslyšel, byl jeho ředitel Roman Kornijko: „Zítra pro vás pošlu autobus. Máme plno, ale nějaké místo najdeme.“

Roman ženám i dětem zajistil lékařské prohlídky i bydlení, dětem školu a ženám práci. Většinu dětí postupně dostal zpět k vlastním rodinám. Jen v jednom velkém bytě zůstaly čtyři ženy a osm dětí. Šťastné, že mají kde bydlet a že jim je spolu večer ve velkém obýváku veselo, ale přece jen s touhou po vlastním domově. Jednoho dne roku 2015 zvonil jiný telefon, tentokrát z Vizovic do Prahy. Výsledkem hovoru a dalších jednání je společná práce Diakonie a firmy KOMA Modular (ano, ta stavěla české pavilony na EXPO 2016). Zkrátím to – v prosinci 2015 už stály na prázdném pozemku v Petrivském dva modulární domy s byty pro několik rodin.

Otcův dům bude firmě platit pět let nájem, užívat domy podle dohody a starat se o ně. Potom předá KOMA domy Otcovu domu do trvalého užívání. Zázrak se stal a vánoce 2015 slavily Ruslana, Anna, dvě Nataši, Margarita a Ljuba se všemi svými dětmi v nových bytech. Pravidelně od nich dostáváme zprávy. Takže víme, že děti chodí do školy, dospělí pracují a v létě děti odjely na tábory. Tentokrát ale opravdu na prázdniny a zpátky se vracely do svých vlastních postelí. Děkujeme firmě KOMA Modular. Tohle se opravdu povedlo.

Komentáře