Mnoho církví, mnoho žánrů, jeden festival

united2
Jednou z prázdninových akcí, které v mém plánu nesmí chybět, je festival UNITED. A zřejmě se netěší oblibě jen u mě, když se loňského (v pořadí pátého) ročníku zúčastnilo 3 600 lidí. V čem tkví jeho kouzlo?

Na jeho přípravě se podílí křesťané napříč denominacemi – každý návštěvník si díky tomu v programu najde „to svoje“. Festival je multižánrový, a to nejen v rámci hudby. Ke slovu se dostane tanec, divadlo i filmy. Kdo nechce zůstat pouhým posluchačem a divákem, jistě ocení semináře, workshopy a UNITED Camp, který začíná o pět dní dříve soustředěním. Účastníci pak sami na festivalu vystoupí.

Každý den je na programu dopolední a večerní blok slova a chval. Letošními řečníky jsou např. Dave Patty či Julo Slovák, nechybí mezi nimi ale ani žena, a to Janette Oubrachtová, zpěvačka metalové kapely Run[a]way My Son. Ze zahraničí přijedou kapely Kutless (US), Faith Child (UK), Altarive (HU). Z našich pak Safenat Paneach, Maranatha Gospel Choir či Nenadarmo.

A čím je UNITED pro mě? Nezažila jsem jej jinak než jako dobrovolnice, ale rozhodně si nestěžuji, ba právě naopak. Nahlédla jsem tak do zákulisí, poznala organizační tým. Troufám si tvrdit, že úspěch festivalu je zasloužený – pořádají ho schopní lidé se srdcem pro Boha, kteří do příprav dávají mnohé.

Nevýhodou UNITED může být jeho umístění, vždyť Vsetín není zrovna ve středu republiky, ale třeba z Prahy tam jezdí přímé vlaky. Také se můžete nechat inspirovat jednou skupinkou odněkud z Čech, aby ušetřili peníze, napsali na FB událost, kdo další z jejich končin pojede, aby se připojil na skupinovou jízdenku. Pořadatelé se z kapacitních důvodů poohlíželi po jiných městech jako Praha, Brno či Olomouc. Město však chtělo festival udržet u sebe a samo vyšlo vstříc. Letos tak poprvé bude hlavní scéna přesunuta z již nedostačujícího „kulturáku“ na Dolní náměstí. 18.–20. srpen už mám v kalendáři a nemůžu se dočkat. A co vy, uvidíme se tam?

Komentáře