Theocracy

Zdravím tě, milý čtenáři! Vítej u pokračování přehlídky křesťanských metalových kapel. Tentokrát představím americkou kapelu s názvem Theocracy.

Kapelu založil roku 2002 mladý multiinstrumentalista Matt Smith, z Atén v Georgii, USA. Ten k názvu kapely říká: „Teokracie běžně znamená absolutní vládu Boha. Většinou se tento pojem vyskytuje v souvislosti s politikou a vládou, jako by sám Bůh sestoupil a ustanovil tady na zemi vládu a sebe jako krále, to by byla teokracie. Nicméně my to chápeme ve spirituálním smyslu, tak jak se nazývá jedna skladba – Theocracy within (Boží vláda uvnitř).“ (Z interview pro švédský magazín Noizegate.)

První album se stejnojmenným názvem „Theocracy“ nahrál Matt sám, a po velkém ohlasu se k němu přidali další spoluhráči. Skupinu už od prvních koncertů provázela velká vlna úspěchu a nadšených ohlasů. Oproti některým podobným kapelám je u Theocracy jasně znát, že jde o křesťanskou skupinu. Matt do textů skladeb vkládá jasné, nešifrované obsahy křesťanské víry, za kterými si stojí. I přesto není kapela vyhraněná pouze pro křesťanské posluchače, a často se Mattovi stává, že mu píší své příznivé ohlasy i nekřesťanští fanoušci. Žánrově jde o melodický, epický power metal, okořeněný progresivními prvky – tedy o kombinaci, která je oblíbenější spíše v Evropě než v USA. Nicméně se zdá, že je chytlavá i pro americké či skandinávské posluchače. V jejich skladbách naleznete různá zpracování biblických příběhů, texty, které opěvují krásu světa, i rozebírání různých vnitřních konfliktů. Osobně považuji Theocracy za jednu z vlajkových lodí současné křesťanské metalové scény a moc ji doporučuji!

Matt Smith je velmi aktivní hudebník a už několikrát se objevil jako hostující zpěvák, třeba u brazilské metalové opery Soulspell. Aktuálně rozjíždí projekt s názvem „Project Aegis“, na kterém se spolupodílejí různé další hostující rockové osobnosti. Cílem projektu je poukázat na evropskou uprchlickou krizi a výnos z prodeje půjde na pomoc bezdomovcům a uprchlíkům v Řecku.

Komentáře