Proč ten shon, ptám se, co je, povídej

Moji rodiče se ptali, proč jedeme na muzikál Jesus Christ Superstar do Ostravy, když to dá- vají v Praze. Ano, pořád je to text, který napsal Tim Rice a melodie Andrew Lloyd Webbera, ale rozhodně to není kopie původního uvedení na Broadwayi. Tvůrčí tým v Ostravě dokázal slavný muzikál probudit k novému životu. Je- žíš na Spirále v Praze v roce 1994 byl dokonale čistý a od prvních řádků tehdy potřebovala naše zem, probouzející se z letargie komunismu, příběh právě takhle číst, ale čas uběhl a já jsem ráda, že jsem mohla být u nového vyprávění.

„Proč ten shon, ptám se, co je, povídej.“ Tahle věta, výkřik, úryvek z notoricky známého textu přebásněný do češtiny Michaelem Prostějovským shrnuje to, co se odehrává na prknech Divadla Jiřího Myrona v Ostravě. Jesus Christ Superstar v roce 2016, ne ten tam a tehdy, ale On tady a dnes. Ovšem nejen ve století, ale i v místě, tedy v Ostravě.

Smutné, šedivé sobotní město s podivným náměstím-parkovištěm jako by zapadlo do děje muzikálu. Z prachu a zmaru se zvedá obrovská síla, brána milosrdenství se otvírá všem. „Dneska jí se dnešní chléb“ a opravdu, režisér Jiří Nekvasil nevzal hotové a léty prověřené vyprávění s dobovým pozadím, ale použil dnešní policejní komando, které i dne zasahuje proti skupinám, které vyčnívají z davu. Soudce, co soudí všelijak a Ježíše poslal i do televizní reality.

Choreografi Ivany Hannichové je současná, živelná a nečekaná. Módní přehlídka je asi nejpůsobivější, najednou jste v té na odiv dávané pompéznosti dnešního světa, není to ta podivná estráda, ale fashion show u Heroda. Na představení jsem vzala i svého devítiletého syna, který muzikál viděl v pražském hudebním divadle v Karlíně. Po představení se zeptal: „Mami, proč je ten Ježíš tady pořád takovej naštvanej?“ Má pravdu, najednou to není ten obraz laskavého muže z jiné doby. Je to dobrý muž, v soukolí, které na něj tlačí a dovede ho až nad propast, do stínu smrti, z níž ovšem vchází do brány milosrdenství. Kde už stojí Jidáš Roman Tomeš v křiváku a andělé z bordelu.

Jako se každou neděli v kostele čte Bible a farář ji tlumočí do dnešní doby. Zrovna tak je rocková opera Jesus Christ Superstar v Ostravě novodobým výkladem starého příběhu. Ne každé kázání se povede, ale tohle stojí za to vidět. A to nejen kvůli mladým zpěvákům, kteří podávají skvělé výkony. Doporučuji ho všem, nejen ostravským. A nezapomeňte se cestou do divadla zastavit v bazilice Božského Spasitele.

Komentáře