Zkuste Sola gratia!

Rekreační areál Sola gratia je od začátku roku opět v provozu. Do správy ho převzalo pražské ústředí Diakonie. Stejně jako v minulosti nabízí prostor pro mládežnické akce. Areál je umístěný v působivém přírodním prostředí na okraji Bystřice pod Hostýnem v Zlínském kraji. Původně byl vybudovaný jako rodinné sídlo továrníka Karla Baziky podle návrhu známého meziválečného architekta Karla Kotase. Jedná se o značně velkorysý komplex budov, které jsou zároveň velmi citlivě zasazeny do rozsáhlého anglického parku. Architektonický styl má blízko k funkcionalismu; výrazně pracuje se dřevem; je promyšlený a dodnes působivý. Hned za hranicemi areálu začínají Hostýnské vrchy, nízké pohoří s významnými poutními místy.

Za komunismu sloužil areál jako ubytovna pro žáky střední školy. Po roce 1989 ho získali restituenti a od nich areál zakoupila církev. Byl doplněný o kapli a bývalá kuželna byla přebudována na ubytovací pavilon pro tábory či kursy dětí a mládeže. Od té doby areál sloužil jako místo různých typů setkávání. Významně se mimo jiné zapsala různá hudební soustředění. Areál nabízí ticho a klid, dostatečný počet společenských místností pro dělené zkoušky i prostory pro práci celého pěveckého sboru. Změna ve službách areálu přišla až po roce 2011, kdy se jej nový nájemce pokusil neúspěšně změnit na „wellness hotel“. Od nového roku se ale nabídka Sola gratia obnovila v původním duchu. Maximální kapacita je 50 hostů. Důležitá informace zvlášť pro mládežníky je, že cenu pobytu je možné částečně snížit brigádnickou prací v areálu. Co se nabízí v okolí? Kromě již zmíněných Hostýnských vrchů je to třeba Holešov, starobylé město s dávnou historií a významnými židovskými památkami. Nebo Kroměříž s významnou obrazárnou a památkami zapsanými do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Protipólem pak je Baťův funkcionalistický Zlín. Koho tolik netáhne architektura, může navštívit aragonitové jeskyně a lázně v Teplicích nad Bečvou či světoznámý skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

V delším výhledu Diakonie zvažuje možnost vytvořit v areálu také komunitní centrum pro lidi se znevýhodněním. Už teď jsou součástí areálu tři byty pro zaměstnance. Diakonie počítá s tím, že zaměstnání a bydlení v areálu přednostně nabídne lidem, kteří patří mezi její současné nebo potenciální klienty. Jedná se například o občany s nižším stupněm mentálního postižení, mladší seniory nebo klientky azylových domů pro matky s dětmi. V úvahu přicházejí i rodiny, které získají v ČR azyl.

sola gratia2

Komentáře