Vajíčkové svátky

Bohemská gastronomie je téměř totožná s veselynivskou. Do Veselynivky – původním názvem Sirotinka – se stěhují potomci pobělohorských emigrantů 14. února 1912. Evangelický sbor byl založen v roce 1923 – v roce 1962 byl nařízením sovětské vlády zrušen a obnoven pak znovu v únoru 1998. V květnu 1999 byla ordinována ke službě Slova a svátostí Marie Provazníková a bývalý obchod byl přebudován na útulnou modlitebnu. Ale věnujme se gastronomii.

jídlo 3

Krajané v Bohemce i Veselynivce slaví Vánoce podle našeho kalendáře, ale Velikonoce – které nazývají „vajíčkové svátky“ – slaví společně s pravoslavnými. Svátek vzkříšení Páně podle juliánského kalendáře je po první neděli jarní rovnodennosti a po úplňku měsíce (ne dříve než 22. března a ne později než 25. dubna). K hlavním velikonočním jídlům patří: bochánek vysokého válcového tvaru (paska) a malovaná vajíčka. Vajíček má být 13 podle apoštolů a Ježíše Krista a podle barvy červené, žluté, modré, zelené a zlaté. Barví se na Velkou (naše Bílá) sobotu. Nejvíce má být vajíček červených – tato barva symbolizuje vzkříšení života a připomíná i krev Ježíše Krista. Na stole v ten den má být domácí šunka, klobása, choloděc (sulc), špek, křen i jiné dobroty. Na velikonoční neděli pravoVajíčkové svátky e Petr Brodský slavní věřící jdou na bohoslužbu a v malém košíčku, přikrytém vyšívanou dečkou, nesou pasku, malovaná vajíčka, klobásu, špek a jiné pochutiny. Po bohoslužbě pravoslavný kněz (baťuška) vše v košíčku svěcenou vodou posvětí. Na Velikonoce se věřící pravoslavné a řeckokatolické církve, ale i krajané evangeličtí, navzájem zdraví pozdravem „Chrystos Voskres“ s odpovědí „Voistinu Voskres“.

jídlo 2Zkusme si připravit choloděc /sulc/
Suroviny: 1 vepřové koleno, 4 kuřecí stehna, 250 g kuřecích srdíček, 250 g kuřecích žaludků, 1 velká cibule, 1 velká mrkev, 3–4 bobkové lístky, 7 kuliček nového koření, pepř mletý, sůl, želatina na tlačenku 2 balení, 4 stroužky česneku, 3,5 litru vody Nádobí: hrnec 5–6 l, 6 hlubokých talířů nebo speciálních obdélníkových nádob na choloděc Technologie přípravy: Do hrnce nalejeme vodu a přidáme omyté koleno, osolíme a vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme omytá stehna, srdíčka a žaludky, jemně nakrájenou cibuli a vaříme ještě hodinu. Do vývaru pak přidáme želatinu, mletý pepř a prolisovaný česnek, vše promícháme a procedíme. Vykostěné maso rozložíme rovnoměrně do připravených talířů, zalejeme vývarem a dáme do studena (ne do ledničky), aby choloděc ztuhnul. Podávání: Choloděc je sváteční jídlo a podává se studený jako předkrm nebo i hlavní jídlo. Pro dochucení se podává křen a ocet.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPříprava trvá cca 3,5 hodiny. Mamelika – ukr. mamalyha (kukuřičná kaše) Suroviny: 200 g kukuřičné krupice, voda, sůl /na sklenici kukuřičné kaše se dávají tři sklenice vody/ Techologie přípravy: Do vroucí vody (hrnec 1,5 l) vsypeme sůl a za stálého míchání vsypeme kukuřičnou krupici. Zmírníme příkon tepla a vaříme pod pokličkou 10–15 minut. Po odložení hrnce stranou necháme mameliku pod pokličkou ještě dojít. Podávání: Mamelika se chystá většinou na večeři a podává se teplá nebo studená s čerstvým mlékem nebo rozehřátými škvarky a kvašenými okurkami nebo rajčaty. Příprava trvá cca 0,5 hodiny.

V příštím okénku se ještě budeme věnovat krajanům na Ukrajině.

Komentáře