Sářin chléb

I ukázal se Hospodin Abrahamovi při božišti Mamre, když seděl za denního horka ve dveřích stanu. Rozhlédl se a spatřil: Hle, naproti němu stojí tři muži. Jakmile je spatřil, vyběhl jim ze dveří stanu vstříc, sklonil se k zemi a řekl: „Panovníku, jestliže jsem u tebe nalezl milost, nepomíjej svého služebníka. Dám přinést trochu vody, umyjte si nohy a zasedněte pod strom. Rád bych vám podal sousto chleba, abyste se posilnili; potom půjdete dál. Přece nepominete svého slu- žebníka.“ Odvětili: „Učiň, jak říkáš.“ Abraham rychle odběhl do stanu k Sáře a řekl: „Rychle vezmi tři míry bílé mouky, zadělej a připrav podpopelné chleby.“ Sám se rozběhl k dobytku, vzal mladé a pěkné dobytče a dal mládenci, aby je rychle připravil. Genesis 18,1-7

Co s textem nadělá kuchař? Asi nic moc. Ale když se potkali Anthony F. Chifflo a Ryaner W. Hesse ml., dali dohromady knihu „Cooking with the Bible“, kterou na Amazonu koupíte za 27 dolarů. S přiměřenou znalostí angličtiny se v ní naučíte přes 150 jídel – od A do Z, tedy od Abigailiny čočkové misky až po Zacharijášův chrámový bochník. Vedle receptu nabídne také biblický příběh, kterým se nechal recept volně inspirovat i s výkladem dobového pozadí. Podívejme se, co nadělali autoři třeba zrovna s tím Abrahamem a Sárou.

Sářin placatý chléb (8 porcí)

1 lžička sušeného droždí
¼ šálku teplé vody
1 šálek zkyslého mléka (pozor – trvanlivé nekysne, ale hořkne!)
½ lžičky jedlé sody
½ šálku ječné mouky,
½ šálku žitné mouky
½ šálku cizrnové mouky,
½ šálku celozrnné pšeničné mouky,
½ lžičky soli
½ šálku kmínu, několik lžic olivového oleje

Droždí rozpusťte v teplé vodě, do zkyslého mléka nasypte jedlou sodu, v míse promíchejte mouky a sůl. Vše promíchejte, přidejte kmín a vzniklé těsto 10 minut hněťte. Pak ho přikryjte utěrkou a nechte tak 2 hodiny vykynout – pozor, dvojnásobně nabude! Vyklopte ho na pomoučněný vál, prohněťte a rozdělte na 8 stejných dílů, ze kterých udělejte placky o průměru 15 cm. Přikryjte vlhkou utěrkou a nechte 20 minut odestát.

Placky smažte na olivovém oleji dvě minuty po každé straně. Na těstě začnou vyskakovat bublinky (jako když smažíte palačinky). Placky se jedí pokud možno ještě teplé. Autoři pak dodají pár dobových zajímavostí: Jsme v blízkosti Hebronu, asi 35 km jižně od Jeruzaléma. Božiště Mamre byl dub či dubový háj, kde Abraham uctíval Hospodina, a je tak vidět, jak těžké bylo pro Abrahama opustit všechny zvyky svého dosavadního polyteismu. Za křižáckých válek bylo poutníky údajné místo této události uctíváno na svátek nejsvětější Trojice (tři hosté, které Abraham osloví „Panovníku“!). Připomenou význam Abrahamova jména (Otec mnohých).

Příprava jídla byla dost chvatná. V době poledního žáru Abraham hosty nečekal. Sára dostala za úkol péct chléb, protože mletí mouky a pečení bylo ženské zaměstnání. Obecně se dělaly jen placky z mouky s vodou upečené na horkém kameni. Návštěvníci naštěstí neměli naspěch, protože příprava telete už nějaký čas zabere, i když by šlo o vaření či grilování malých kousků na kovové jehle. Někteří odborníci se domnívají, že maso bylo podáváno s nějakým obilím, nejspíš ječmenem, a zeleninou. K tomu miska velbloudího mléka, sýr či tvaroh. V rámci historických souvislostí pak následuje obsáhlá pasáž o městě Ur v Babylónii v době cca 1900 př. Kr. a shrnutí celého Abrahamova příběhu. Dobrou chuť a těšte se na další recepty!

Komentáře