Plněným palačinkám neodoláte

V minulých dílech jsem se věnoval Bohemce a Veselynivce, ale považuji za nutné představit i komunitu „čechohradskou“.

Čechohrad je původní název české vesnice Novgorodkovka na jihovýchodní Ukrajině (asi 25 km od města Melitopol). Čeští kolonisté sem přišli z východních Čech na jaře, roku 1869. Po velmi tvrdých začátcích (např. pro vodu chodili do asi deset kilometrů vzdálené německé vesnice) se osadníci přece jen zmohli, místo původních zemljanek byly postaveny domy. Krajané říkají svým domům „chaty“. Další život vesnice, a to se týká bohemských i veselynivských, byl silně ovlivněn politickými zvraty –první světová válka a revoluce, Lenin a NEP, kolektivizace, uměle vyvolaný hladomor ve třicátých letech. Poté druhá světová válka (mnozí čechohradští i bohemští bojovali v armádě generála Svobody, dostali se s ní do Prahy, někteří si tu našli ženy, jiní se vrátili) a poválečný hladomor v roce 1948.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Čechohradští osadníci jsou katolíci. Původní kostel byl zbořen na konci třicátých let, při těchto událostech byl také zabit německý kněz. Víra byla ale i v době kolektivizace tajně praktikována, protože nebyl kněz, shromáždění vedla některá babička či dědeček. Kněz se do Čechohradu vrátil až v devadesátých letech minulého století. S pomocí místních a darů ze zahraničí byl postaven nový kostel. Páteční bohoslužba je převážně česky, nedělní spíše rusky. V době své působnosti jsem také několikrát navštívil Čechohrad a společně jsme slavili ekumenickou bohoslužbu. Žel v současnosti, vzhledem k rusko-ukrajinskému konflktu, řada rodin odchází do Čech. Ovšem věnujme se gastronomii. Představím vám čechohradský postní recept – zachycený v hovorové řeči babičky Anastázie Chalupníkové – jak to sepsala Marie Palacká-Hanzelková při svém delším pobytu v Čechohradě v roce 2007.

Řezaný knedlíčky
1 vajce, 100 g vody, trocha sole, 300 g mouky Moukou vymísit tuhé těsto, rozdělit na asi 4–5 kousků, rozválí se na trubičky (asi 0,5 x 1 cm), nožem se krájí na kousky, hodí se do osolené vody, vaří se asi 10 min. Spolu s knedlíčky se vaří brambory (asi 0,5 kg, pokrájené na malé kousky). Brambory a knedlíčky se vysypou do usmažené cibulky (ze 2 pěkných cibulí), vše se smíchá. Může se dávat se salátem, mlékem, kyselým mlékem. Mimo postní dobu je možné přidat kousek šunky, nebo laloku, slaniny, osmažené na pánvi. Vracím se k bohemským jídlům.

Klusky – pět porcí
Suroviny: 1,5 kg brambor, 1 kg polohrubé mouky (může být i hladká), sůl, ½ lžičky jedlé sody Nádobí: hrnec na 6-8 l (nejlépe nerez), mísa na 3-4 l Do hrnce nalejeme více než půlku vody, osolíme a dáme vařit. Než voda začne vřít, oloupeme brambory a nastrouháme je. Přidáme 1 lžičku soli, sodu a mouku a vše promícháme. Ze vzniklého těsta vykrajujeme lžičkou klusky a ihned vkládáme do vroucí vody. Když zjistíme, že se rozvařují, přidáme do těsta mouku. Během varu klusky opatrně promícháváme. Vaříme na mírném ohni asi 10 minut (vyplavou nahoru). Když je vyjmeme, procedíme, propláchneme teplou vodou a vložíme do mísy a omastíme smaženou cibulkou, připravenou na vypečeném tuku z masa. Klusky mají v tuku plavat! Chlupaté klusky se podávají se smaženým masem (slepičím, králičím nebo vepřovým) – nejlépe chutnají s králičím masem a kvašenými okurkami. Obdobně můžeme vařit klusky i z vařených brambor. Putování ke krajanům na Ukrajině zakončím představením skvělého „moučníku“. Já to nazval „sverdlovská pyramida“ – jsou to plněné „blinčiky“ – my to známe pod názvem „palačinky“.

Plněné blinčiky
Osm vajíček rozmíchat a přidávat mouku, až se udělá hustší těsto, přilévat mléko, někdy až jeden litr, do směsi přidat 2 lžíce slunečnicového oleje. Do rozpálené pánve naléváme těsto a vyrábíme palačinky. Můžeme opékat i ze dvou stran. Upečené palačinky potíráme marmeládou, nejlépe pak višňovou, a děláme pyramidu – mezi srolované palačinky lejeme smetanu (smetana s cukrem našlehaná na husto). Při pohledu na pyramidu neodolá ani ten, kdo sladké nemusí, nebo třeba i nemůže. Je to moje zkušenost. Nemusím sladké, ale pyramida mne vždy dostane. A nejen mne! Gastronomii krajanů žijících na Ukrajině zakončím malým výběrem ze Stručného slovníku mluvené bohemštiny – sebral a sepsal Alexandr Drbal – Praha 2006 bulvy – brambory; cukerka – bonbon; hindyk – krocan; kačan – kukuřičný klas; kavon – meloun; kýchlata – křehké pečené pečivo; uzvar – kompot ze sušeného ovoce; vareniky – těstové trojúhelníkové taštičky plněné tvarohem, brambory se zelím, nebo višněmi. Loučím se s vámi po bohemsky PŘÍJEMNÉHO CHUTNÁNÍ!

kulinářské okénko 3

Komentáře