Změnit svůj život v Zambii

Sedmadvacetiletý Simon Banda žije v Zambii v oblasti Katete. Do školy přestal chodit už ve druhé třídě, protože jeho rodiče neměli peníze. Dnes se znova učí číst a psát v kurzu základní gramotnosti, který Diakonie spolu se zambijskými partnery připravuje hlavně pro ženy. Čtení a psaní potřebují pro kurzy podnikatelských dovedností, které jim pomohou k finanční nezávislosti.

Ale i Simon věří, že je v jeho silách udělat něco se svým životem. Do Simonovy třídy chodí kromě dvou dalších mužů už jen samé ženy, mladší, starší, i maminky s kojenci u prsu. Ostatní lidé se jim smějí, protože nechápou, k čemu je dobré znova chodit do školy a proč chlapi místo pořádné práce sedí mezi ženami se sešitky a tužkami. Jenže Simon by si chtěl třeba otevřít malý obchod. Ale když nebude umět číst a psát, nebude moci vést účetnictví. Když řádně nepovede účetnictví, nepůjčí mu žádná banka peníze do začátku. Když nebude mít peníze na rozjezd, nezačne podnikat a zůstane tam, kde je teď. A to Simon nechce.

Jeho motivace je silná, ale změna je běh na dlouhou trať a cíl je přece jen dost daleko. V listopadu se se Simonem setkal náš kolega Pavel Cedivoda. Studenti chtěli veřejně předvést, jak se naučili číst. Po několika ženách byl na řadě Simon. Jenže zapracovala tréma, Simon se zasekl a nedostal ze sebe ani slovo. Nedalo se nic dělat, ve čtení pokračovaly další ženy. Na konci setkání sebral Simon odvahu a zkusil číst ještě jednou. Sklidil potlesk. Snad ani ne tolik za svůj výkon, jako spíš za svou houževnatost a cílevědomost.

Simon letos přidá angličtinu a znalosti potřebné pro podnikání. Pak se mu sousedi smát přestanou. V sílu vzdělání věří i učitelé, kteří učí dospělé úplně zadarmo. Chtějí, aby v Zambii měli ženy a muži, dívky i chlapci stejné možnosti. Když nic neděláte, nic nezkazíte. Ale taky se nikam neposunete. Simon to žije na vlastní kůži. Držíme mu palce. http://www.spolu.diakonie.cz/projekty-v- -zahranici/zambie/

Komentáře