Thrice – rockeři toužící po věčnosti

Americká kapela Thrice je jako sypaný čaj. Trochu obtížnější na přípravu, kterou vám ale vrátí mnohem hlubším charakterem své chuti.

Když Thrice v roce 1998 vznikla, byli její členové ještě na střední škole. Kvarteto, jehož nástrojové obsazení (dvě elektrické kytary, basa a bicí) se od svého vzniku nezměnilo, bylo zpočátku známé svou rychlou, tvrdší hudbou, výraznými kytarovými riffy a častými přechody do netradičních rytmických schémat, zároveň se ale nenechávali zavírat do nějakých hudebních škatulek. Postupně se ale jejich styl měnil, což se nejvíce ukázalo na jejich čtvrtém albu, „Vheissu“. Při jeho natáčení se kapela uchýlila do klidného studia poblíž legendárního Woodstocku, a když z něj po dvou měsících práce odjížděla, měla v rukou album, které dodnes u mnohých vyvolává mrazení v zádech. Stále je na něm velmi zřetelně slyšet jejich alternativní rocková hrubost, k ní se ale nově přidávají i zvuky smyčců, piana či melancholických synťáků. V podobném stylu kapele později vychází alba „Beggars“ a „Major/Minor“.

Frontman Dustin Kensrue vyrostl v křesťanské rodině, jako dospělý ale začal o své víře pochybovat. Na svém blogu píše: „Chodil jsem do kostela, když jsem mohl, četl jsem „duchovní“ knížky, ale neměl jsem v životě žádnou jistotu. Zvykl jsem si na to, že jsem žil v takové své temnotě… Jan Kalvín kdysi řekl, že lidské srdce je továrna na modly, a to byl i můj problém – na trůnu mého života jsem byl já sám, místo aby tam byl Bůh.“ Dodnes si Dustin těžké otázky nepřestal klást, ale už na ně nahlíží jinak a v mnoha svých písních se na ně reaguje z biblické perspektivy.

A to je to, čeho si na kapele cením vůbec nejvíce. Jejich texty jsou na jednu stranu poetické a plné biblických odkazů, narážek či motivů, přitom ale Thrice v žádném případě nemůžeme považovat za „křesťanskou kapelu“ (co to vůbec je křesťanská kapela? Že je pokřtěná a po smrti jde do nebe?). Thrice je široce uznávaná kapela, jejíž hudba dokáže spojovat lidi různých názorů. To, že Dustin zvládne o hlubokých a duchovních tématech zpívat tak, že tím vede své rozdílné posluchače ke společnému přemýšlení a k vděčnosti za dar hudby a slova, beru jako velký dar a inspiraci. Jejich hudba dává lidem naději, že je něco víc, než jen tento svět; je plná touhy po věčnosti a víry v dobrý konec. Zároveň ale dokáže nezvykle tvrdě (ale výstižně a věrně) vystihnout biblický pohled na člověka.

Kapela se v této době po několikaleté přestávce znovu dává dohromady a v létě jí má vyjít nové album – jestliže tedy vaše uši touží po dobře zahraném a nepřeslazeném rocku s přesahem, je nyní ideální čas se s Thrice seznámit. Jen si dávejte pozor, když je budete poslouchat za jízdy v autě – to (alespoň u mne) vede k těžko kontrolovatelnému překračování rychlostních limitů.

 

Komentáře