Odešel

autor: Ben Skála

Na konci roku odešel z tohoto světa profesor a bývalý děkan ETF UK Pavel Filipi. Když někdo odejde v čase svátečním, je to smutnější a bolestnější pro jeho blízké. Když jsem se tu smutnou novinu dozvěděla, projela jsem prstem po všech jeho knihách v mé knihovně a vzala do ruky sbírku kázání, s úžasným názvem Kolik zbývá z noci. Začetla jsem se a řekla si, že kousek musím dát jako vzpomínku do lednové Noty nebe. A dnes mě ten název jistě znovu přiměl sednout si ke stolu a psát, protože ten text píši o poslední noci roku 2015. Jako rozloučení a zároveň výzvu do nového roku.

„Prospěje vám, abych odešel. Když jsem byl malý chlapec, myslel jsem naopak, že by bývalo prospěšnější, kdyby Pán Ježíš zůstal. Božská všemohoucnost, domníval jsem se, by to jistě dokázala nějak zařídit, aby Pán Ježíš mohl pořád být s námi, konat své mocné činy, kázat svá mocná slova, dnes by o něm mohly existovat i fotografii a filmové záběry z jeho činnosti – a lidé by mu snadněji uvěřili. Nějak mi uniklo, že dokud Pán Ježíš chodil po zemi judské a galilejské, tak mu všichni neuvěřili. A že člověka, který si myslí, že mu bez Krista bude líp, by nepřesvědčil ani dokumentární filmový záběr. Ale mně bylo tenkrát líto, že musel odejít, jako to bylo líto učedníkům, zármutek naplnil jejich srdce, jako když se loučíme s milovaným člověkem navždycky a on teď bude existovat jen v naší mysli, naší vzpomínce. Jak ověříme, že nás paměť neklame? Jak prokážeme, že to, co o něm vyprávíme, nejsou jen naše subjektivní dojmy?“

Vybraná pasáž je z Jana 16, 5–15. Když já jsem byla malá holka, vůbec jsem nevěděla, kdo byl Ježíš Kristus. Tehdy se o něm nemluvilo a možná jsem někde v kostele viděla sochu na kříži, kterou však mnohonásobně zastínil Ježíšek, který mi nosil dárky. Jeho obraz jsem si skládala mnohem později, ze čtení Bible, kázání a především z přednášek. Profesor Filipi byl člověk neuvěřitelně citlivý a takového si ho budu pamatovat. Byla jsem jeho studentkou, ne, bylo to víc, na jeho hodinách jsem mu naslouchala a měla jsem potřebu uchovat si ty myšlenky, zapamatovat si celé pasáže, a tak jsem si kupovala jeho knihy. Nebyl to jen on, ale i profesor Heller a další, kteří mě nadchli svou osobností, svou vírou a přivedli mě do naší církve. Zůstanou nám tu jejich texty, ty trvají, ale vzpomínka na jeho přednášky časem vybledne. Děkuji, že jsem u toho mohla být a cítím obrovský dluh, možná závazek to jednou nějak celé zhodnotit. Nejde o peníze, ale o předávání. Však o tom je celá Bible a o tom je i poselství Ježíše Krista.

Dsc_7292

autor: Ben Skála

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..