Modlitba je rozhovor s Bohem

Co?

Modlitba je rozhovor s Bohem. Není to samomluva ani samotná meditace, modlitba předpokládá setkání se s Tím, který nás přesahuje. Bůh je „nahoře na nebi“ v nějaké paralelní dimenzi mimo čas a prostor a člověk je tady na zemi, odříznutý od ráje. 1. Pt říká, že jsme jako ve vyhnanství v Babyloně (odtud to převzalo reggae). Jsme offle, Bůh sice vysílá a má signálem pokrytou celou zemi, ale naše přijímače jsou všemožně pochroumané, proto- že jsme daleko. Člověk nemá sám od sebe spojení s nebem, musí zvednout telefon a zavolat do nebes. Pamatujete se na telefony ve fimu Matrix? Kdykoli někdo chtěl nadhled, nevěděl, kudy se vydat a zároveň chtěl cestovat mezi dimenzemi, zavolal a byl přenesen. Když se modlíme, ačkoli zůstáváme tam, kde jsme „se zemí spjati“, napojujeme se na Boha, zdroj života, porozumění, lásky a všeho dobrého.

Proč?

Modlitba není povinnost, ale dělá dobře na duši, hladí. Pán Bůh naše modlitby asi moc nepotřebuje, to my sami je potřebujeme a lidi kolem nás. V Bibli se modlí snad všichni hrdinové: Abrahamem počínaje, Pavlem konče, modlili se i Mojžíš a Ježíš, i Maria, Sára i Hagar, mocní i chudí, muži i ženy, starci i děti a i puberťáci. Je to činnost lidem vlastní, poměrně univerzální. Lidé se modlí nejen k Hospodinu, ale dokonce i k cizím božstvům. Taková modlitba je však lidu božímu zakázaná, bylo by to jako podvádět svého snoubence, či snoubenku. V modlitbě se totiž člověk otevírá, spojuje se s nebem, jedná se tedy o velmi intimní zále- žitost, a tak i zde platí požadavek věrnosti.

Jak?

Je úplně jedno, jak se budete modlit. Někdy člověk neví, co má říct, stydí se, že mluví sám nahlas, jindy má všeho dost a neví, kde začít. V takových případech pomáhají modlitby církve, jako je například Otčenáš nebo jakékoliv jiné psané modlitby. Stačí poslouchat, číst a souhlasíte-li, můžete říct na konec „amen“, což je volně přeloženo „přesně tak, papa“. (Hebrejsky „emet“, kořen tvaru „amen“ znamená „pravda“.) Když se chcete modlit sami, je dobré Boha napřed oslovit, pak se doporučuje mu poděkovat za různé věci, které nám dává a teprve pak mu všechno povyprávět a poprosit ho o pomoc. Ale můžete i mlčet a jen naslouchat, co vám řekne, protože Bůh mluví. Skze nápady, biblické verše, vzpomínky, situace a skrze ticho. Mluví. Můžete se ho zkusit zeptat na různé věci a jen tiše čekat a vnímat jeho přítomnost. Můžete něco nakreslit, vyrobit, napsat, zazpívat, zahrát – i to je modlitba. Otevřete svá srdce, ústa, ruce, otevřete se Bohu, připojte se, on nás slyší.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..