Modlitba

Modlitba je rozhovor s Bohem. Nic menšího nemá smysl od modlitby čekat. Při rozhovoru se střídají okamžiky, kdy se snažíme tomu druhému něco sdělit a okamžiky, kdy na to on reaguje. Modlitba tedy není okamžik, kdy (byť Pánu Bohu!) něco vyjmenováváme. Vyjmenovat seznam všeho hezkého, co jsme za celý den prožili, to může být hezký podklad pro meditaci nad tím, jak je život hezký. Ale není to modlitba, pokud nečekáme, že na to Bůh nějak odpoví.

Jen málokomu Pán Bůh odpovídá svým vlastním hlasem. V dnešní době se nejčastěji setkáváme s těmito způsoby: Svědomí, Vnuknutí, Andělé, Bible Svědomí – to je trvalý hlas Boha v našem nitru. Jím k nám promlouvá Pán Bůh nejčastěji. Ukazuje nám, co je dobré a co je špatné. Co bychom měli dělat a co bychom určitě dělat neměli. Je potřeba tento hlas poslouchat a řídit se jím. Když ho totiž člověk záměrně neposlouchá, snadno se mu podaří ho umlčet. Nebude ho potom brát vážně a pak už Boha skrze své svědomí třeba vůbec neuslyší. Jsou na světě lidé, kteří „nemají svědomí“.

To jsou právě ti, kteří schválně dělali věci, které jsou špatné. Teď už jim to ani špatné nepřijde. Pán Bůh k nim skrze svědomí mluvil, ale oni už tento hlas neslyší. Vnuknutí je jednorázová záležitost. Najednou nás tak nějak napadne odpověď na otázku, kterou jsme Bohu dali. O vnuknutí moc hezky vyprávěl Sváťa Karásek, jak ho mu modlitba „Bože, pomoz tomu a tomu člověku“ rovnou vedla k tomu, aby se sám zvedl a šel tomu člověku pomoci, protože ho napadlo, jakou pomoc ten člověk potřebuje. Andělům, kteří shodou okolností nemají křídla, jsme si zvykli říkat přátelé. Když nás něco trápí či těší, nenechávejme si to pro sebe! Od toho jsou přátelé, abychom to s nimi probírali. Abychom společně s nimi hledali odpovědi na otázky, které si klademe. Vzájemně se povzbuzujeme i napomínáme. Přítel totiž umí i napomenout, když něco děláme špatně.

Bible pomohla třem mudrcům dojít do Betléma. V lidské moudrosti došli podle hvězd až do Jeruzaléma, ale kudy dál, to nevěděli. Naštěstí tam byli znalci Bible, kteří jim řekli, že Mesiáš se má narodit v Betlémě. Když budeme číst Bibli, i skrze ni k nám Bůh bude mluvit.

 

Modlitby dětí:

modlitba pro děti

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..