Nebuď ekoblb!

Taky pořád kolem sebe slyšíte, jak kdejaký ropný magnát dostal pokutu za nezákonnou těžbu, ropnou skvrnu, ničení životního prostředí? Že šimpanzi v pralesích umírají, protože už tam vlastně díky jinému taťkovi podnikateli pořádně žádný prales k životu nemají? Že nejmenované německé automobilky uvádí nepravdivé informace o emisích svých vozů? Že je jídlo plné chemikálií, jejichž výroba zabíjí zvířata v blízkém okolí chemičky, ale my si je ve zředěné a hezky zabalené formě pak v klidu sníme? Že v Africe zase vyhynul další živočišný druh? A že už ani v našich řekách nebo lépe – nechutných stokách nechce ani střevle živořit? Že…?

ekoblb

A co je mi vůbec do toho? Má mě trápit, že kdesi daleko na severu možná taje ledovec a zaplaví pár pobřežních států? Uf, ještě že my musíme na dovolenou k moři jedině do zahraničí! Ale je tady nějaký Ostravák? Někdo z Havířova? Českého Těšína? Jak se vám v zimě dýchá? A vlastně bohužel nejen v zimě… Nebo obyvatelé Horního Jiřetína či přilehlých oblastí – jste tu někdo? Jak často si při návratu domů říkáte, jestli tohle náhodou nebyly poslední Vánoce, poslední zima, kterou ve své obci zažíváte, než ji zchroustají naběráky obřích nenasytných důlních rypadel?

Témat je mnoho a názorů také. Ekologie je slovo, které je nejen v Čechách, ale i po světě chápáno a přijímáno s diametrálně rozdílnými reakcemi a názory jednotlivých lidí. Jeden si denně nedobrovolně dopřává aroma terapii z nedaleké skládky, jiný si díky nánosu odpadků užívá alternativní pedikúru a nesčetné množství lidí může děkovat i za příležitosti k matematickým úkonům typu: Mám dostatek energie, abych si došel pro vodu do studně? – a následným fiosofickým úvahám: A nebude už i tahle vyschlá? Možná snad jen mírně otrávená… Zbytek světa sedí u televize a stěžuje si, že zas zdraží vodu a elektriku.

Ať už přírodě a jejím koloběhům rozumíme jakkoliv, tematika ochrany životního prostředí se dle mého názoru dotýká spíše morálních a etických hodnot. Příroda si dost často dokáže i s našimi nešvary bravurně poradit – ovšem zásahem do vlastních řad. Někteří z živočichů to neustojí, tak jsou prostě nahrazeni jiným druhem, aby došlo k obnovení rovnováhy. Drastické? A může se přitom změnit i funkce, pro kterou jsme přírodu dříve využívali. Zkrátka když si budu každý měsíc mýt pod statnou košatou jabloní auto směsí svěže vonících přípravků, nesmím se pak divit, že už si na jablíčkách nikdy nepochutnám. Pokud budu, jakožto šéf průmyslového podniku, vypouštět do řeky všechny barevné a zakalené provozní vody, svého synka už asi na rybářský kroužek ve své obci nepřihlásím. Příčina a následek, je to jasné.ekoblb2

Jenže často za naše nešvary trpí někdo úplně jiný. Není to náhodou nespravedlivé, že já se mám jako prase v žitě a píšu si článek na počítači, který byl s velkou pravděpodobností vyroben z kovů vytěžených za zcela nelidských podmínek a mzdy tak nízké, že se snad ani mzdou nazývat nedá? A není náhodou deset ochranných obalů a patnáct meziskladů při cestě na pult trošku plýtvání materiálem a palivem? Pravda, tohle asi přímo neovlivním, ale existuje spousta věcí, které člověk může ke zlepšení nebo alespoň zachování svého prostředí celkem bezbolestně udělat. Minimálně se třeba zamyslet. A sejde u této problematiky vůbec na tom, že jsme křesťané?

A je z přírodního hlediska vůbec nějaká ochrana potřeba, pokud si příroda umí poradit sama? Inu, pokud nám nebude líto zmiňované jabloně nebo řeky, je to asi fuk. Ale do detailu vzato – člověk získává z přírody (živé i neživé) všechno. Když jsem si jako malá rozbila hračku, už jsem si s ní hrát nemohla. Když si zničím své životní prostředí, už ho taky nebudu moci používat… Ale hračka se dá opravit! Sice ne vždy a ne do stoprocentně původního stavu, šance na rozzářené dětské oči tu ale je. A v tom se příroda podobá. Můžeme s ní pracovat, i si hrát! Jen je potřeba s ní zacházet ohleduplně a případně přivolat na pomoc opraváře…

ekoblb3

Jsem ekologicky vzdělaný?
1) Ekologie je věda o ochraně přírody. – ANO/
NE
2) Ochrana přírody = ochrana životního prostředí – ANO/NE
3) Nejnešetrnějším dopravním prostředkem
je letadlo. – ANO/NE
4) Globální oteplování je ryze lidskou příčinou. – ANO/NE
5) Existují země, kde se převážná většina elektrické energie vyrábí z obnovitelných zdrojů.
– ANO/NE
6) Průmyslové spalování odpadu je pro životní prostředí
příznivější než třeba spalování hnědého uhlí.
– ANO/NE
7) Znečištění ovzduší v České republice stále
narůstá. – ANO/NE

 

1) NE Slovo „ekologie“ je dnes často používáno ve velmi zúženém významu. V přírodovědných kruzích ekologie vyjadřuje vědu, která se zabývá vzájemnými vztahy mezi organismy a dále mezi organismy a prostředím, v němž žijí. Pokud tedy někdo studuje ekologii, nemusí mít s ochranou nic společného. Jedním z podoborů však ochrana být může. Je ovšem třeba dobře znát další (nejen biologické) parametry, které na živočichy nebo rostliny působí. Pokud se dnes ale něco označí jako „ekologické“, nabírá slovo spíše toho zúženého významu a skutečně se myslí něco, co neškodí našemu okolí, ať už máme na mysli zvířata, květiny, stromy, nebo i půdu, vodu a vzduch, v neposlední řadě samozřejmě i člověka.

2) NE Přírodou se míní krajina – lesy, louky, řeky, jezera… a jejich obyvatelé. Městskou nebo průmyslovou zástavbu si ale asi pod pojmem „příroda“ nevybavíme. Životní prostředí právě zahrnuje i tyto oblasti. Je to zkrátka prostředí, ve kterém daný jedinec žije. A nejde pouze o zelenající se nebo kvetoucí rostliny, bzučící hmyz a pobíhající tvory. Životní prostředí zahrnuje i ovzduší, naše zcela zabetonované sídliště, ale i úroveň dopravy, dostupnost zdravotní péče, kulturu a architekturu, nebo faktory ovlivňující naši obvyklou náladu a stres. Ochrana životního prostředí tedy nespočívá v neustálém zachraňování vymírajících druhů nebo zakazování trhání pěkných kytiček. V ochraně životního prostředí běží o životní úroveň naši, ale i o zachování fungování ekosystémů a celkově zemských koloběhů dalším generacím.

3) ANO Letadel sice nelétá zdaleka tolik, jako projede automobilů za den na D jedničce. Ale jestli jste někdy sami zkoušeli létat, dáte mi za pravdu, že je to fakt náročný…lépe řečeno to člověku bez nějakých pomůcek vůbec nejde. I pro dopravní prostředek je energeticky mnohem náročnější vzlétnout než se jen rychle rozjet. Pouhý jeden let za život poškodí životní prostředí víc, než zbytek celého života strávený za volantem osobního automobilu!

4) NE Tak to prostě v zemském klimatu chodí. Někdy je tepleji a někdy je zase větší zima. Teď se právě nacházíme v té oteplovací časové fázi. Zarážející na ní ale je, o kolik rychleji běží, než bývalo zvykem před pár tisíci lety. Na vině je zajisté zvýšení koncentrace skleníkových plynů, které člověk s oblibou produkuje.

5) ANO Tak třeba v Norsku mají opravdu štěstí. Nepotřebují Temelín, Dukovany ani dalších pár tepelných elektráren. Vystačí si s vodními elektrárnami, které jim poskytují až 99% elektrické energie. V České republice tvoří vodní zdroje 3%. Proč? Bohužel, ač se pražské koryto Vltavy jeví jako mohutný veletok, opak je pravdou. Můžeme být rádi, že síla našich řek a přehrad utáhne tak akorát alespoň turbíny vltavské kaskády.

6) ANO Že spalovna smrdí? Ale vůbec ne. A jestli ano, je to jen odepsaný odpad, který se ještě nedočkal své „kremace“. Odpadem činíme věci, které už nechceme nebo nepotřebujeme, jejich vyhozením jim nedáváme další budoucnost. Jejich spálením se alespoň energeticky využijí k rozvodu tepla nebo výroby elektřiny. Je sice pravda, že do kotle padají kdejaké odpudivé umělé materiály. Komíny jsou ale vybaveny tolika filtry a čističi, že je kouř vycházející ze spalovny mnohem čistší než při spalování jakéhokoliv uhlí. Navíc není třeba nic těžit!

7) NE Znečištění ovzduší nenarůstá a to je pozitivní zpráva! Dříve se neprovádělo tolik měření a nebyly hlavně známé účinky látek, které člověk často nevědomky vypouštěl do vzduchu. Až když Krušné hory začaly podezřele připomínat pustou měsíční krajinu, někoho osvíceného napadlo, že by za to možná mohl vzduch a déšť, dopadající na zdejší lesy. A ejhle, emisní zákony byly na světě!)

Je ekologie i křesťanské téma? Podívejte se na článek Karla Müllera http://notanebe.cz/2016/02/ekologie-a-krestanstvi/

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..