Tak – představ si to…

imagine pecharPředstav si, že neexistuje nebe, je to snadné, když to zkusíš. Žádné peklo pod námi, nad námi pouze obloha. Představ si všechny ty lidi žijící pro dnešní den… Stojí to za to, žít jen pro ten dnešní den? Pro to, abych měl dneska co jíst, dneska co na sebe, dneska si užil nějakou tu radost? Vykašlat se na důsledky. Žít bez naděje, že zlo bude potrestáno a dobro odměněno. Není nebe, není peklo. Žijeme je tady a teď a kdo si co urve, to má. Anebo ne. Třeba jsou lidé v podstatě dobří a dokáží žít v míru a v pohodě i tak.

Představ si, že neexistují státy, není těžké si to představit. Nemít pro co zabíjet či umírat. A také žádné náboženství, představ si všechny ty lidi žijící v míru… No, to první si představit asi těžké není. Cestujeme svobodně. Zvláště tady – v Evropě. Je to nádherné, prostě jen tak přejet hranice a být v Německu, Francii, Španělsku… Tyto země spolu neválčí. Již desítky let žijeme v míru a nehádáme se, jestli to či ono území patří nám, nebo jim. Ale život bez náboženství… Je to vůbec možné? Dokázali bychom žít bez přemýšlení o tom, co nás přesahuje? Určitě si ale dokážeme představit, že kvůli tomuto přemýšlení nemusíme nikomu ubližovat.

Představ si, že není žádný majetek, zajímalo by mě, zda to dokážeš. Není potřeba být nenasytný či hladovět. Bratrství lidstva. Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět… Tohle už zkoušeli mockrát. Křesťané v Jeruzalémě, husité v Táboře, anarchisté v Katalánsku, židé v kibbucech. Pokaždé jim to vydrželo jen krátký čas. Rok, dva… Jsme na to vůbec stavění – nemít nic svého? Sdílet společně veškeré bohatství země.

Dokážeme si to představit alespoň mezi sourozenci? A pak o krůček dál – v rámci rodiny. A ještě o krůček dál – mezi sousedy, kamarády…? Možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude žít v jednotě. Svět potřebuje snílky. Je potřeba snít, proto- že jen ze snů vyroste nějaká změna. A zároveň je potřeba přemýšlet nejen nad tím, jestli se ty sny dají uskutečnit, ale také jestli to uskutečnění stojí za to.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..