Svatí blázni

12. prosince 2015 pořádal pražský SOM jednodenní tradiční (nejen) evangelický a (nejen) mládežnický festival amatérských divadelních souborů – Svatí blázni. Akce se pořádá více než 25 let a i tentokrát proběhla v pražském sboru v Nuslích.

Celým festivalem nás provázela sympatická dvojice moderátorů – Benjamin Roll a Benjamin Schneider. Letošní ročník festivalu byl zahájen pobožností, připravenou studentem ETF UK Filipem Boháčem, po které již následovalo první divadlo. Skupina z mládeže evangelického sboru v Praze-Strašnicích nacvičila adventní alegorickou hru Sešlost od Daniela Řeháka. Po nich vystoupila s diváky spolupracující skupina Teritoriální tyjátr, která sklidila velký úspěch za historicko-pohádkovou zábavnou hru od Jiřího Voláka s názvem O Krakonošovi a disidentech.

O následující přestávce se diváci nahrnuli do vedlejší místnosti, kde bylo připraveno oberstvení. Během pauzy, která soužila k uvolnění, odpočinku, ale i diskusi o zhlédnutých divadlech, jsme se navíc, kdo chtěl mohl zapojit do maratonu psaní dopisů, který pořádá lidskoprávní organizace Amnesty international. Po třicetiminutové přestávce následovala ještě dvě divadelní představení. První z nich bylo vyprávění členky sdružení Storytelling, která specifickým způsobem vyprávěla dva příběhy. Nejprve jednu z Pohádek Slovosledí babičky a pak osobnější příběh Slovosledi ve vlastní šťávě. Poslední divadelní představení – velmi silná, ale zábavných momentů plná hra Zahrada od dramatika Ewarda Albeeho, připravil divadelní soubor OLDstars.

Celý festival proběhl téměř na profesionální úrovni, ať už se to týká hereckých výkonů, kulis, zábavy, zázemí a celkové organizace. Já sama, a věřím, že i ostatní návštěvníci sobotního festivalu, si v kalendáři zablokuji termín dalšího ročníku Svatých bláznů hned, jakmile jej pražský odbor mládeže zveřejní. Vždy se skvěle pobavím, jak při sledování divadelních kusů, tak potom i při povídání s přáteli, kterých mám mezi diváky i účinkujícími celou řadu.

svatí blázni1

 

 

svatí blázni2

 

Komentáře