Severní Čechy jsou místo kulturou netknuté

feriRozhovor s nejmladším radním v ČR, Dominikem Ferim. Vedle práce na teplické radnici a správy komunitních stránek je i studentem Právnické fakulty UK, jazzmanem, fotografem a zabývá se otázkou historie Sudet.

Co vás motivovalo jít do politiky?
Chtěl jsem se podílet na veřejném dění ve městě. Leccos jde realizovat i jako nepolitik. Nicméně myslím, že určité věci je třeba činit „shora“. Na něco totiž komunitní práce a dobrovolnost nestačí a je třeba participace města a městských zdrojů.

Jaký ohlas to vzbudilo ve vašem okolí?
Rodina se na moji politickou kariéru dívala trochu podezřívavě. A stejně tak i moji spolužáci a kamarádi. Přeci jen, politika nemá na severu Čech úplně nejlepší pověst. Nicméně zdá se, že nyní již vnímají, že zvládám být součástí politického života bez toho, aby mě to změnilo k horšímu.

Nenávistných komentářů a zpráv bylo ohromné množství a ne každý má žaludek na to je přijímat.

Vaše tvář je součástí kampaně HateFree Culture Jsme v tom společně. Jak reagujete na negativní ohlasy směřující k vaší osobě?
Zpočátku bylo náročné se s tím vyrovnat. Nenávistných komentářů a zpráv bylo ohromné množství a ne každý má žaludek na to je přijímat. Ale krásné je, že se s tím člověk naučí žít. Nehledě na to, že naprostá většina z nich vzniká i zaniká ve virtuálním prostoru. To je nutné mít vždy na paměti, že Facebook není vše, a že tím, že je odlidštěný, neumožňující osobní kontakt, dodává oponentům odvahy.

Na svém blogu jste reagoval na pařížské atentáty mimo jiné obavou, že se česká společnost ostřeji vymezí vůči muslimům. Máte s odstupem pocit, že se naplňují?
Rozhodně a průzkumy to ukazují. Klesá podíl lidí, kteří nemají na uprchlíky jasný názor a naopak přibývá těch, kteří je rezolutně odmítají. Zároveň se zostřuje rétorika všech, napříč spektrem – politiků i veřejnosti. Těžko říci, kam až tento excitovaný stav může zajít.

V teplickém klubu Božák jste spoluzakládal Platformu B, která pořádá velmi různorodé kulturní akce. Mimo jiné jste i jazzový pianista. Máte nějakou kulturní politiku?
Severní Čechy jsou místo kulturou netknuté. Je potřeba ji především popularizovat, přiblížit lidem. A to nejenom tu dle některých jedinou a ryzí kulturu institucionalizovanou, tedy kulturu v divadlech a koncertních sálech, ale i kulturu bezprostřední, realizovanou ve veřejném prostoru. V té je dle mého názoru velká budoucnost, protože táhne lidi z jejich příbytků do ulic a to je mimořádně důležité.

Scházejte se, diskutujte o společnosti, myslete kriticky

Myslíte si, že je současná podpora umění od státu dostatečná a správně řešená?
Kultura bude v naší republice patrně vždy podfinancovaná. Nicméně rozhodně by to nemělo být tak, že stát bude platit 100 procent. Dnes jsou jiné možnosti – sponzoři, crowdfunding apod. Myslím ale, že města by měla více podporovat nezávislou dobrovolnickou kulturu. Některá to dělají (a jsem rád, že i Teplice), ale někde se k aktivitám dobrovolníků staví dost macešsky.

Chtěl byste dál pokračovat v politické kariéře?
Výš se mi nechce. Víte, já nechci být na politice existenčně závislý. Studuji práva a rád bych byl advokát. Být na politice závislý jako dítě na své matce je riskantní. Člověk je pak dle mého názoru nucen dělat i věci proti své- mu svědomí, aby se v ní udržel. Když ji však má jako koníček, je svobodný.

Jak si udržujete svoje ideály?
Myslím, že jsem se sobě zatím v ničem nezpronevěřil. A z toho mám ohromnou radost. I ve chvílích, kdy většina lidí hlásá nenávist, říkám věci, které jsou nepopulární, ale se kterými se stoprocentně ztotožňuji.

Chtěl byste něco vzkázat našim čtenářům?
Scházejte se, diskutujte o společnosti, myslete kriticky. Dnešní doba je dějinnější, než se může zdát, a to by bylo nezodpovědné přehlížet.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..