Od čištění bot na univerzitu

příběhyNa fotografi z října jsou čtyři mladí muži, kteří byli letos společně s dalšími třiceti dvěma mladými lidmi zařazeni do programu Diakonie na podporu podnikání. Gizachew, Gashaw, Zelalem a Getahun se jako jeden muž vrhli na čištění bot a prodej kreditu do mobilních telefonů. „Jeden z mládenců, který čistí boty ve vedlejší čtvrti, ušetří za měsíc víc, než já sám nebo naše sociální pracovnice Meseret,“ usmívá se spokojeně Teshome Tena, koordinátor projektu.

Teshome pak vypráví příběh jednoho z mládenců: „S Gizachewem jsem se poprvé setkal asi před sedmi lety. Žil na ulici společně se svou nemocnou matkou.“ Gizachew byl zařazen do programu na podporu sirotků a po úspěšném vyjednávání místního týmu s úřady se podařilo pro chlapce i jeho matku najít místo k bydlení. Tehdy se ukázalo chlapcovo nesmírné nadání. „Vzdělání je v Etiopii zdarma, ale i tak potřebujete peníze na sešit, tužku nebo učebnici. To si stále mnoho rodičů nemůže dovolit,“ vysvětluje pan Teshome. Gizachew tužku dostal a během pouhých šesti let dokázal dokončit s výbornými výsledky osmileté základní i dvouleté střední vzdělání.

Teď už není možné Gizachewa zastavit. Přes den čistí boty a prodává kredit, aby uživil sebe i svou nemocnou matku. Večer navštěvuje dvouletou přípravku ke studiu na univerzitě. „Chci být lékař. Teď už jen stačí, abych v létě složil dobře zkoušky, a studium medicíny můžu zahájit,“ raduje se Gizachew. Neláká ho kariéra v zahraničí? „Ne, chci zůstat tady v Bahir Daru a pracovat v místní nemocnici,“ říká Gizachew. Je rozhodnutý zůstat a pracovat doma.

Darujte hodinu své práce, aby i jiní mohli pracovat.

www.dobrahodina.cz

Každá hodina se počítá.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..