Píseň je moje víra

Rozhovor se Svatoplukem Karáskem, řečeným Sváťou, evangelickým farářem, undergroundovým písničkářem, politikem a v neposlední řadě vinařem. Je člověkem s nelehkým osudem, ale i nezvyklým kouzlem. Vždyť i pořad 13. komnata věnovaný Sváťovi a smrti v jeho životě zanechává dojem smíření a optimismu.

Jak Vás vlastně napadlo stát se farářem?
Začalo to v Děčíně v roce 56. Byl jsem zdrcený z bolševické vlády a školy. A tehdy mi máma poslala Nový zákon. Moje první reakce byla: „Co blbne? Já se na to vykašlu.“ Nicméně situace se nezlepšovala, byl jsem ještě smutnější a pak jsem nahlídl do té knihy. Byl to Žilkův Nový zákon. A oslovilo mne to, byl jsem do toho úplně zblázněný. Říkal jsem spolužákům: „To je úplně dobrý!“ Po večerce na internátě všichni přišli a já jsem předčítal pod dekou, aby na to nepřišel vychovatel.

To jste byl takový evangelista.
No právě! To jsem ještě nebyl evangelík. Jen jsem si říkal, že je to dobré. Pořád dokola jsem četl Nový zákon a Ferlinghettiho. To je beatnik. Až potom jsem šel na fakultu.

Slyšela jsem historku, že jste šel do školy a v batohu jste měl jenom Bibli. Před fakultou jste potkal spolužáka, který na tom byl stejně, tak jste to šli oslavit do hospody.
Ano, to byl Vráťa Brabenec. Nejdříve jsem chodil na školu v Děčíně a pak v Mělníku. Šel jsem 1. září do školy a opravdu jsem měl v batůžku Bibli.

Takže to jste šel první den do nové školy?
Ano, a potkal jsem toho Vráťu Brabence. Ptal jsem se ho, co má v batohu, a on že Bibli. Já na to, že taky. A on řekl: „No nic, tak jdeme do hospody. Na to školství se vykašlem.“

Co Vás na profesi duchovního bavilo nejvíc?
Já jsem nebyl církevní. Vězňovi podáš cigaretu, to je království Boží a ne církev. Ježíš v podobenstvích pořád vysvětluje, co je království Boží. On to nikdo neví. Proto mluví jen v podobenstvích. „Podobno je království Boží hospodáři…“ a jiné. Ale on to nikdo nechápal. Pak to docvakne, a najednou to ví. Ví, co je království Boží. Tady je, ve vězení je, všude je království Boží.

Pokušení je dobré, to není ďábel. Ale možná povrchnost. Všichni mají peníze, ale jsou povrchní. A to je známkou budoucího zániku.

Myslíte chápat sebe jako součást jsoucna? Můžu si to tak převést?
Ano.

Jaké to pro Vás bylo, když Vám byl odebrán souhlas k vykonávání profese?
Trvalo to rok a půl, než mi odebrali souhlas. Mně to nevadilo. Království Boží je všude. Takže jsem zpíval a to je jako kázání.

Potom jste žil na hradě Houska jako kastelán a zval si tam spoustu kamarádů z undergroundu.
Ano, ale v té době to ještě underground nebyl. To přijeli třeba gymnazisti a ptali se: Je tady ten kastelán? A já, jakože jo. Tak jsme sebrali dřevo, udělali oheň. Seděli jsme kolem ohně a hráli. Všichni, ne jen já. Byl tam třeba i Charlie Soukup. Seděli jsme dokola a postupně každý hrál své texty.

O Vás a o Vašich přátelích vzniklo několik tendenčních dokumentů se sestřihy z koncertů. Jaké to pro vás bylo?
Radost a dost. Za svobodu to musíme vzít za svý.

Říkalo se o Vás, že jste zpěvákem podezřele optimistických písní. Je to pravda?
To není optimismus, to je víra. Píseň je moje víra. Tak to je.

Ve Vašich textech se často vyskytuje komunistický režim jako ďábel, co je pro Vás ďáblem dnes?
To nebyl jen komunistický režim. V 50. letech docházelo třeba k mučení, a to byl ďábel. Extrémní komunistický režim. Teror. To je ďábel. Teď vidím ďábla spíš v sobě. A vždycky tam je. Řekni ďáblovi ne, to je sobě. Komunismus už pro mne ďábla nepředstavuje.

Dříve jste ho viděl venku a teď ho vidíte uvnitř člověka?
Ano. Předtím to bylo mučení.

Myslíte si, že umění prospívá silný nepřítel?
Když je nepřítel silný, musíme mít odvahu. Ale nám už teď odvaha chybí. Články do novin, umění, to vše je povoleno. ale není tam odvaha.

V čem je dnes ten ďábel největší?
Nevím. Je to rozplizlá doba. Těžko říct, v čem všem se teď skrývá. Já jsem sobě samému ďábel.

Mohlo by to být v pokušení?
Pokušení je dobré, to není ďábel. Ale možná povrchnost. Všichni mají peníze, ale jsou povrchní. A to je známkou budoucího zániku.

Komentáře

One thought on “Píseň je moje víra

  1. Profilový obrázek Karel Růžička says:

    Sváťo dobrý, ostatně u Tebe vždycky DOBRÝ…

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..