Nejsou v tom sami

S Mikulášem Vymětalem, farářem pro menšiny

Mikuláši, 10. listopadu uprchlíci v Drahonicích vyhlásili hladovku. Ty jsi vyhlásil řetězový půst a sám ses následující den postil. Víš, kolik lidí se připojilo?

Řetězový půst stále probíhá. Na facebookové stránce události je v současnosti 27 postí‑
cích se, ale další se postí jen tak. Je možné se připojit na adrese https://www.facebook. com/events/187642161576559/.

Následovala demonstrace za svobodu 12. listopadu. Co to znamená pro uprchlíky samotné? Ví o tom?

Především jsme vyjadřovali, že v tom nejsou sami a že se o nich ví. Hned následující den jsem jim donesl dvě černobílé fotky z akce – a velmi je zaujaly. Dal jsem vytisknout ještě pár barevných fotek a pošlu jim je poštou. Jsou to samí mladí muži, tak ať vidí, jak hezká děvčata demonstrují za jejich propuštění.

Den nato došlo k atentátům v Paříži a česká debata na téma uprchlíci se vyostřila. V neděli jsi na pietní akci přinesl příspěvek uprchlíků v detenčním zařízení v Drahonicích. Myslíš, že je možná změna přístupu k uprchlíkům v ČR?

Změna je nejen možná, ale přímo nutná. Nejen že český stát zbytečně zadržuje lidi, které pak propustí, ale také si tím sám velmi škodí – po celém světě získal pověst země, kde ministerstvo vnitra vůči uprchlíkům zásadně a soustavně porušuje lidská práva. Už se ozval např. vysoký komisař OSN pro uprchlíky, na konci roku navštíví ČR asi dvacetičlenná delegace neziskových organizací z Malajsie, aby zjistila situaci v evropské zemi, kde se nejvíce porušují práva uprchlíků (pro kontrast navštíví ještě Německo, kde se k uprchlíkům chovají nejlépe).rozhovor, mikuláš4

Jak mohou pomoci mladí lidé, máš nějaký okruh lidí, kteří ti pomáhají s organizováním tvých akcí? 

Možností pomoci je mnoho, mohou se přihlásit např. mailem mé maličkosti mikulas.vymetal@seznam.cz či na facebookové stránky PUB – Pomoc uprchlíkům v Bělé (jezdíme i do Drahonic).

rozhovor, mikuláš3

 

rozhovor, mikuláš2

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..