Patří křesťané na Prague Pride?

Již pět let se společenství LGBTQ věřících Logos Česká republika účastní festivalu Prague Pride. Asi si tedy myslí, že křesťané na Prague Pride patří. Proč si to myslí a co od toho očekává?

Důvod, proč Logos chce, aby byli křesťané na Prague Pride vidět, je prostý: jen tak se dají zmenšovat předsudky, které lesby a gayové mají vůči křesťanství. Předsudky LGBTQ lidí v ateistickém Česku jsou celkem přirozené – z ultrakonzervativních křesťanských výpadů proti LGBTQ komunitě je snadné si udělat o křesťanství a křesťanech negativní závěr. Předsudky se nejlépe bourají tak, že se lidé setkají a poznají. U stánku Logosu se běhemPrague Pride každý rok zastaví stovky lidí, kteří si přijdou vzít letáček, seznámit se s naší činností nebo se jen udiveně zeptat, co tam děláme, když jsme křesťané… Lepší prostor pro šíření informací o křesťanství si snad ani nelze představit. Určitě by to mohlo fungovat i obráceným směrem. Snad se nám jednou podaří u stánku Logosu na nějaké křesťanské akci zažít pro změnu udivené dotazy křesťanů, co tam děláme, když jsme „ti homosexuálové“.

Hostem Logosu byla řádová sestra Jeannine Gramick ze Spojených států. Sestra Jeannine, beseda „O šikaně v církvi a mimo ni“ organizovaná Logosem na Prague Pride a okolnosti jejího konání (nesměla být na plánovaném místě v Akademické farnosti Praha u Nejsvětějšího Salvátora, neboť to zakázal pražský arcibiskup Dominik Duka) – to vše vyvolalo velkou pozornost médií. Nikoliv však křesťanských. Církevní média – s výjimkou náboženského vysílání Českého rozhlasu, internetových Umlaufovin a Christnetu – duchovní program během Prague Pride ignorovala, ač se obvykle o duchovní a misijní věci zajímají.

Kardinál Duka v prohlášení ohledně Prague Pride napsal, že „… převážná většina účastníků nejsou věřící a není jejich zájmem řešit vztah k církvi“ a tím ještě před svým zákazem naznačoval, že Akademická farnost dělá chybu, poskytuje–li prostory pro akce Logosu. Kardinál uvažuje zvláštně – nemají–li se církve účastnit Prague Pride, protože většina účastníků nejsou věřící, kde se tedy mohou křesťanské církve a spolky propagovat? Pouze na křesťanských akcích? Svým prohlášením kardinál vhání křesťany do ghetta. Většina českých občanů jsou nevěřící, kteří nemají zájem řešit svůj vztah k církvi, tak si té většiny nevšímejme a bude nám dobře. Jako v pointě onoho starého vtipu, kdy Lenin, Stalin a Husák jedou vlakem, rozbije se lokomotiva a Husák jako řešení navrhne: „Zatáhněme záclony a předstírejme, že jedeme.“ Se zataženými záclonami se ale o radostné zvěsti evangelia bohužel nikdo nedozví

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..