Číselná symbolika IV.

Už víme, že za jedničkou je jednota a jedinečnost, za dvojkou polarita a za trojkou božství, za čtyřkou tento svět, za pětkou síla, za šestkou šest pracovních dnů, za sedmičkou dokonalost, za osmičkou, devítkou, jedenáctkou a třináctkou nic moc, zato za desítkou a dvanáctkou je plnost a dokonalost. S dalšími čísly už toho obecně moc nenaděláme. Pohanské národy měly číselnou symboliku docela propracovanou, ale do Bible jejich představy nepronikly.

14
zesílená sedmička, která dost možná z egyptských mystérií pronikla do křesťanství v podobě 14 „svatých pomocníků“. Pro starozákonního žida je to doba očišťování (Lv 12,5) a novozákonní vykladači se stále nedohodli, jestli je Ježíšův rodokmen u Matouše seřazen do třech čtrnáctek jako obraz plnosti času (Gal 4,4), je za tím narážka na jméno  David“ (které má součet 14), nebo je to jen pro lepší zapamatování a žádný hlubší smysl to nemá.

15 a 16
další symbolicky nevýrazná čísla. Tak snad jen pro inspiraci, že 15 loktů sahaly vody po potopě (Gn 7,20) a 16 vojáků se objevuje jako stráž uvězněného Petra.

17
součet desítky a sedmičky. Svatý Augustin soudí, že tedy jde o součet čísla Božího Zákona a čísla darů Ducha svatého a tím se sedmnáctka stává číslem těch, kdo dosáhli spásy. O to zajímavější je, že ve Skutcích apoštolských naslouchají Petrovu letničnímu kázání židé ze sedmnácti národů. Sčítáme-li 17+16+15+14… vyjde nám 153, což je počet ryb ulovených učedníky po vzkříšení (J 21,11), kde můžeme opět hledat symboliku misie.

18, 19, 20 a 21
pro osmnáctku hledejme symbolické výklady v islámském řádu Mevleví, pro devatenáctku v Bahá’í, pro dvacítku v babylónském kultu Šamaše a jedenadvacítku v mezopotámském kultu praotce bohů Anu. Pro biblickou symboliku tato čísla neznamenají nejspíš vůbec nic.

22
je zajímavější číslo, byť až druhotně. 22 písmen má hebrejská abeceda. Už u Flavia a později u Origena († 254) se objeví myšlenka, že Starý Zákon má 22 knih (= našich 39, ale třeba 12 malých proroků se počítá jako jedna kniha).
Ponoříte-li se kdy do tajného židovského učení kabaly, pak poznáte, že v těchto 22 znacích se skrývá vpravdě stvořitelská moc nad veškerenstvem. V praxi se to ale dnes projeví snad jen u 22 tarotových karet.

23
kde nic není, tam ani smrt nebere. Tedy ani žádná skrytá symbolika.

24
je zdvojená dvanáctka a ta má sílu. Takový obr, který má 24 prstů (2Sam 21,20), ten v každé ruce třímá kosmickou sílu Slunce, které za rok projde 12 znameními zvěrokruhu. To, že ve Zjevení Janově lid Nové Smlouvy reprezentuje ne 12, ale 24 starců na 24 trůnech (Zj 4,4) snad má ukázat, jak mocnější je hlas křesťanské církve oproti Izraeli.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..