Bít či nebít?

V knize Přísloví (Př 13, 24) čteme Šlomounův výrok: „Kdo zdržuje metlu svou, nenávidí syna svého; ale kdož ho miluje, za času jej tresce.“ Zrovna Šalomounovi se děti moc nevyvedly – jeho poněkud rozmazlený spratek Rechabeám svojí paličatostí zavinil rozpad tatínkovy doposud jednotné říše a zůstaly mu jen kmeny Juda, Benjamín a Šimeón (a časem Lévijci, ale ti neměli vlastní území). Ono je toho víc, kdy Šalomoun uměl dobře radit, ale sám se podle
svých rad zas tak neřídil…

Tělesné tresty měly po staletí pevné místo ve společnosti. Nejen jako výchovný prostředek v rodině, ale běžné byly i ve škole (dodnes jsou v USA, doporučuje je i Jan Amos Komenský a kdo by neznal jméno „Igor Hnízdo“) a v některých zemích v Africe a na Blízkém Východě dodnes používají soudem nařízené tělesné tresty jako trest pro zločince.

témaV České Republice se s nimi dnes setkáme jen u té rodinné výchovy. Ani to není v dnešní době nic samozřejmého! 42 států je na svém území již zakázalo. Spolu se Slovenskem patříme v EU mezi 10 zemí, které tělesné tresty dětí nezakázaly (spolu s Itálií, Francií či Británií), přičemž třeba Švédsko je zakázalo již v roce 1979. Je zajímavé, že touhu zachovat tělesné tresty v dotazníku zaškrtli i lidé, kteří uvedli, že je sami vůbec nepoužívají.
Je to dobře, nebo ne? Obecně se od tělesných trestů upouští i u nás. Téměř zmizely tresty za školní prospěch. Přibývá všelijakých zákazů, výčitek, domluv. Posuďte každý sám, co je Vám milejší. Psycholog Jeroným Klimeš kdysi řekl, že bychom toto téma vlastně vůbec neměli řešit. V každé rodině si to vyřeší po svém a teprve tam, kde půjde o týrání, tak je potřeba něco řešit. To, co týrá děti nejvíc, jsou rozvodové tahanice a ty nikdo neřeší. O to, jestli dítě za drzé chování dostane na zadek (nejčastější trest v ČR), pohlavek (druhé místo), nebo dostane facku či výprask páskem (24 % dotázaných) – to už je v porovnání s tím vlastně drobnost.

Na trestání dítěte se kdysi zeptali jednoho z největších odborníků na výchovu – pana doktora Matějička. Řekl tehdy úžasnou větu: „Správně potrestat může jenom ten, kdo má trestaného opravdu rád.“

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..