Rozum bez citu je jako vařit bez soli

4_2015_smSnad každé malé dítě zná pohádku Sůl nad zlato, kde moudrá Maruška dokáže svému otci, že sůl je víc než zlato a drahé kamení. Můj autistický syn občas vyvádí šílené věci. Kupříkladu začne z ničeho nic hrozivě křičet. Rozumní lidé kolem mě často vynášejí hloupé soudy. Podle nich je nevychovaný, zlobivý nebo zlý. Občas přijde citlivý člověk a začne si s Markem povídat a on se zklidní, utiší. Rád komunikuje a nový podnět ho zaujme a zapomene snad na to, co ho rozčílilo. Kupodivu reakce lidí nesouvisí se vzděláním, někdy je to stará babička, co mohla sotva vychodit měšťanku, jindy vysokoškolský student. Zrovna tak na druhé straně.

Rozum a inteligence neznamená nic, pokud chybí srdce. Lidé jsou schopni páchat zlo, pokud se nechají zlákat zdánlivě rozumnou myšlenkou. Zlato je přece nejvíc, to se rozumí samo sebou. Lidé nepoužívají hlavu a soudí na základě toho, co si někde přečetli. Je to tragické,zvlášť ve chvíli, kdy takoví lidé řídí stát nebo jsou součástí soudní moci. Soudce má velikou moc a nemá–li rád, může napáchat zlo horší než lékař. Dobrý lékař je ten, který zná perfektně lidské tělo a odhalí příčinu bolesti. Dobrý soudce je ten, který umí vyhodnotit důkazy a najít správný způsob trestu, tedy nápravy.

Právo na spravedlivý soud je porušováno i tam, kde se zdánlivě lidská práva dodržují. Co teprve tam, kde soudní moc je pomocnou rukou v páchání zla moci výkonné. Vykonstruovaná zatčení, soudní procesy s politickými vězni. Buďme rádi za dobu, v níž žijeme, a že máme možnost obrátit se na ombudsmana nebo vrchní soud. Vrátím–li se k Marušce, tak v závěru si její otec král uvědomí, že ona ho měla nejraději. Zkusme každou zjevnou pravdu nebo soud přeci jen podrobit zkoušce, alespoň té myšlenkové.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..