Vyvolil si lásku

„Vyvolit si lásku“, to je název, který bratr Roger zvolil pro svoji poslední knihu, kterou nestihl dokončit kvůli násilné smrti během večerní modlitby jednoho srpnového večera roku 2005 v Taizé. Poté se komunita rozhodla sesbírat jeho nedokončené texty a různé materiály z jeho života (mimo jiné spoustu dobových fotografií) a dala vzniknout knize, která ukazuje bratra Rogera takového, jaký byl. Jeho význam a přínos celosvětovému společenství a budování míru ukazují mimo jiné kondolence, jež jsou v knize také publikovány. Český překlad vznikl u příležitosti druhého evropského setkání mladých v Praze, které proběhlo na sklonku roku 2014. Kniha byla prezentována v centru příprav v Kafkově domě a umožnila tak setkání těch, kterým je Taizé blízké v České republice.

Knížka se čte jedním dechem jako dobrý román. Bratr Roger postupně vypráví svůj život a také vznik komunity. Českého čtenáře zaujme především část o tajných návštěvách ve východní Evropě, kdy bylo možné jen mlčet. Mě osobně zaujaly kromě počátků akcí pro mládež také cesty mezi ty nejchudší na různých kontinentech a ochota bratří sdílet s nimi své životy a přinášet jim světlo tam, kde vládne tma. Knížka mi dodala novou energii nevzdávat své životní povolání, které jsem našla také právě díky Taizé.

Bratr Francois uzavírá knihu těmito slovy: „Smrt bratra Rogera zpečetila to, čím vždy byl. To nejvzácnější z (jeho) dědictví… se zřejmě nachází ve smyslu pro lásku a odpuštění – v těchto dvou skutečnostech, které pro něj byly samozřejmostí a které uchopil s bezprostředností, jež nám často uniká. V této oblasti byl skutečně nevinný, vždy prostý, neopatrný, vnímavý pro srdce ostatních, schopný hluboké důvěry. Toto tlumočil mimořádně krásný výraz jeho očí. Proto se tak dobře cítil s dětmi, neboť i ony žijí podobně bezprostředně; nedokáží se bránit a nedokáží věřit tomu, co je složité; jejich srdce jde přímo za tím, co se jich dotýká.“

Knihu vydalo Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří a je dostupná v síti prodejen s podobnou literaturou a také v Neoluxoru.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..