Odpustil jsem člověku, který mne vyslýchal a bil

Saíd Abedini je čtyřiatřicetiletý americký občan narozený v Íránu. Během návštěvy své rodiny v Íránu v září 2012 byl uvězněn a v lednu 2013 odsouzen za „ohrožování národní bezpečnosti a snahu odvádět mládež od islámu“. Ve skutečnosti je to však trest za zakládání domácích společenství podzemní církve před asi deseti lety, v čemž se však po dohodě s íránskou vládou od té doby neangažoval. Abedini byl odsouzen k osmi letům v íránském vězení, které je proslulé mučením a týráním vězňů.

Proč píši právě o něm, když pronásledovaných a vězněných křesťanů je v muslimských zemích mnoho? Můj manžel se Saídem pracoval. Najednou je pronásledování blíž, je osobnější a citelnější. Proto se také od začátku snažím u nás získávat modlitební podporu a podpisy pod petice za jeho propuštění. Než se stal Saíd křesťanem, byl aktivním muslimem, kterého na střední škole rekrutovala do svých řad radikální skupina sebevražedných atentátníků. Čím více se nořil do radikálního učení islámu, čím intenzivnější byl trénink a příprava na sebevražedný útok, tím větší měl deprese. V té době se stal křesťanem. „Křesťanství mu zachránilo život,“ říká jeho žena Naghmeh. Podle islámského práva šaría, které platí v Íránu, ale náleží za odpadnutí od islámu trest smrti.

do živéhoPastor Saíd Abedini pomáhal v Íránu zakládat křesťanská domácí společenství. Byl za to pronásledován a vězněn. Nakonec uzavřel s íránskou vládou dohodu, že podzemní církev nebude nadále podporovat. Se svou ženou, Američankou, se pastor Saíd seznámil v Íránu a od roku 2005 žijí trvale se dvěma dětmi v USA. Do Íránu jezdil navštěvovat svou rodinu, která postupně také konvertovala ke křesťanství. Při svých cestách do Íránu také Abedini pomáhal organizovat humanitární práci – budovat vládou povolený necírkevní sirotčinec. Doufal, že pokud dodrží svou část dohody, íránská vláda ho nechá na pokoji. Při své poslední návštěvě v létě 2012 byl ale nečekaně zatčen, uvězněn a v nespravedlivém procesu odsouzen. Jeho žena se po dohodě s právníky rozhodla volit cestu medializace a tlaku mezinárodního společenství na íránskou vládu za porušování lidských práv.

Během těchto dlouhých dvou a půl roku vystoupila jeho manželka Naghmeh mimo jiné před Americkým kongresem, Evropským parlamentem a na summitu pro lidská práva v OSN. Letos v únoru se osobně setkala s americkým prezidentem Obamou při jeho návštěvě Idaha. Prezident věnoval deset minut svého času soukromé schůzce s manželkou neprávem uvězněného pastora a jejich dvěma dětmi. Bylo to velmi osobní setkání, Naghmeh cítila od prezidenta opravdový lidský zájem, celou dobu ji držel za ruku a ujišťoval ji, že pro Saída udělá vše, co bude moci. Saíd se o tomto mimořádném setkání dozvěděl a napsal prezidentu Obamovi dopis, ve kterém mimo jiné píše: „Děkuji Vám, že stojíte při naší rodině a za tisíci křesťany na Zemi, kteří jsou pronásledováni pro svou víru v Ježíše Krista. Pane prezidente Obamo, modlím se za Vás uprostřed těchto zdí…“ Když prezident Obama citoval části tohoto dopisu na Národní prezidentské modlitební snídani 5. 2. 2015, byl očividně sám pohnut a musel udělat krátkou pauzu. Při druhém výročí od uvěznění pastora Abediniho, 26. 9. 2014, se konala modlitební setkání v 39 zemích na světě a na více než šesti stech místech, také v Olomouci. Asi před dvěma lety jsme oslovili české europoslance s žádostí, aby prosadili v rámci EU rezoluci za propuštění Saída. Na výzvu reagovali tři tehdejší europoslanci: Z. Roithová, J. Zahradil a tehdejší místopředseda evropského parlamentu O. Vlasák. Všichni s námi pravidelně komunikovali a i díky jejich aktivitě se podařilo tuto rezoluci nakonec schválit. Trvalý problém nedodržování mezinárodních úmluv o lidských právech podepsaných i Íránem je v mezinárodním společenství známý. Saíd je na tom zdravotně velmi špatně. Po bití a mučení trpí silnými bolestmi. Nedostává potřebnou zdravotní péči. Je vězněn spolu s teroristy z Islámského státu, kteří ho chtějí zabít. Přesto se občas dozvídáme zprávy o spoluvězních či dozorcích, kteří skrze Saída uvěřili.

Díky návštěvám jeho rodiny se podaří získat od Saída z vězení dopis. Ačkoliv zažívá mnoho bolesti a ponižování, píše o odpuštění a radosti: „Možná se ptáš, jaké je to tajemství, jak může člověk být šťastný v tak těžké situaci? Odpuštění a změna postoje. Když odpustíme, jsme osvobozeni a staneme se nositeli pokoje a smíření a dobroty… Jedna z příležitostí k odpuštění přišla, když mi zakryli oči a dozorce mne vedl za ruku. Zeptal se mne: Za co jsi tady? Cos provedl? Řekl jsem: Jsem křesťanský pastor. Najednou pustil mou ruku a řekl: Tak ty jsi nečistý! A řekl ostatním, aby se ke mně nepřibližovali. Hluboce mne to zranilo. Zdravotní sestra přišla, aby nás ošetřila, ale před všemi řekla: V našem náboženství se vás nesmíme dotýkat, protože jste nečistí. Bahai a křesťané jsou nečistí! Neošetřila mne. Odpustil jsem vězeňskému lékaři, který mne neposlouchal a nedal mi léky, které potřebuji. Odpustil jsem člověku, který mne vyslýchal a bil. Naposledy, když jsem se s ním viděl, usmál jsem se na něj, s úctou mu potřásl rukou a řekl na shledanou. Ve chvíli, kdy jsem jim odpustil, naplnila mne nevýslovná radost. Když ten vyšetřovatel odcházel, viděl jsem v jeho očích respekt vůči mně. Láska je silnější než smrt…“

A na závěr cituji z jednoho z těch prvních dopisů, s přáním, aby i pro vás byla jeho slova povzbuzením k vytrvalosti ve víře a k modlitbám za pronásledované bratry a sestry ve světě. Jak píše apoštol Pavel: „Trpíli jeden úd, trpí spolu s ním všechny.“ (1 Kor 12,26 a) „Vězení je zkouška víry. Vždycky jsem si dělal starosti, že bouře nynějšího života rozbijí loď víry, ale když stojíš v pevné lodi víry, pak jsou bouře jako příjemný vánek. Nic nemůže rozbít loď víry. Zdi tohoto vězení ve mně probudily víc vroucnosti milovat druhé lidi skrze sdílení evangelia s nimi. To, co ničí moc temnoty, je naše víra. Cítím modlitby všech, kteří se za mne modlí. A doufám, že jednoho dne se s nimi všemi setkám osobně a budu je moci obejmout. V poutech pro Krista, pastor Saíd Abedini…“

Vice informací v angličtině na Facebooku: „Saeed Ministries“ nebo na webu http://beheardproject.com/saeed

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..