Církev by měla růst především k lidem

Mluvila jsem o současné situaci církve s Christine Schoen, která vyrostla v  Německu, již druhým rokem je v Čechách, studuje teologii a pracuje zde na projektu zabývajícím se Českou konfesí.

Christine, zkoumáš kulturní propojení mezi Českou a Německou církví – jak sama tento kontakt vidíš dnes?
Spolupráci mezi církvemi vnímám jako dobrou, ale jistě by mohla být i lepší. Kdyby se například dokázaly česká a německá protestantská církev v některých otázkách spojit, měly by silnější hlas a dařilo by se jim lépe mluvit ke společnosti. EKD sama sebe vnímá jako část celého křesťanstva, myslím, že ČCE také, ale málokdy se to projeví. Cítím, že církve hodně řeší své vlastní problémy a nezbývá jim čas na to, aby zvedly hlavu a vnímaly také otázky celosvětového charakteru. A to je škoda, ta možnost by tu jistě byla.

A které otázky nyní církev přespříliš tíží?
Neustále se řeší peníze a financování. Církev (EKD) mi připadá jako jedna velká fima, která o sobě prohlašuje, že je demokratická – problém je, že úplně demokraticky nefunguje. Také kvůli tomu jsem chtěla odjet do Čech, abych od těchto problémů získala odstup. Tady jsem měla možnost vidět, že ČCE řeší a dobře řeší, některé problémy, o kterých EKD ani neví. Spousta otázek je v EKD sice vyřešeno v teorii, ale ne v praxi. Z toho je jasně patrná ztráta kontaktu s lidmi. Německá církev opravdu není chudá. Platy farářů jsou nadprůměrné.

Cítím v tom také vysokou míru egoismu, když se neustále mluví o německé církvi jako chudé – jako by faráři říkali – církev má málo peněz, tedy – já mám málo peněz. Vždyť kariéra nebo skvělý plat by neměly být hlavní motivací k farářské práci. Ještě smutněji se tento problém projevil v prohlášení církve o rodině. Od začátku je rodina charakterizována jako ekonomický celek. Jak může takto o rodině přemýšlet církev? Automaticky předpokládat, že lidé jsou spolu, protože je to ekonomicky výhodné? Že to je to hlavní pouto?

Co by mohlo církev proměnit? Kam by mohla růst?
Hlavně k lidem. Církev by měla růst k míru, lásce, ke spojení s lidmi. Vidím velmi velkou disproporci mezi lidmi – jejich představami a potřebami, tím, co chtějí a tím, co církev dělá nebo káže.

V čem by se to mohlo projevit konkrétně?
Myslím, že nový koncept rodiny již není takový problém, je dobře, že církev řeší i tyto problémy kvůli konzervativnějším členům, ale připadá mi, že jsou to ve skutečnosti problémy dvacet let staré. Nejsem pohoršená, když vidím svobodnou matku a dítětem. A myslím, že normální lidé už také ne. Mohla by lidem dát víc naděje a jistoty do otázek, které je opravdu tíží. Často se šíří bezdůvodně spousta strachu.

Lidé si myslí, že zítra bude z Německa Islámský stát. Nerozumí rozdílu mezi islámem a islamismem. Mají strach ze svých muslimských sousedů a to je přeci hloupost! Z takový pohnutek pak vznikají demonstrace typu PAGIDA, které jsou nakonec podobně radikální jako islamismus, vůči kterému se staví. Církev má stále svůj hlas, lidé jí stále ještě naslouchají – zvláště v Německu. Měla by toho umět využít.

EKD (Evangelishce Kirche in Deutschland) – největší evangelická církev v Německu

PAGIDA (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes) – vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..