Kurdové – muslimští strážní andělé?

Sýrii a Irák opustilo 13,6 milionu lidí. Mnoho z nich nemá dostatek potravin a vybavení na to, aby přečkali nastávající zimu. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Z domova je vyhnala jednak občanská válka v Sýrii, jednak strach z ozbrojenců z tzv. Islámského státu. Část utečenců zamířila na severovýchod Iráku, do autonomní oblasti Kurdistán. Tamní – převážně muslimské – obyvatelstvo přijímá uprchlíky s otevřenou náručí, popisuje jeden z nich, irácký dominikán Najeeb Michaeel: “Muslimský Kurdistán přijal uprchlíky a zejména velké množství křesťanů, kteří sem utekli z oblasti celého Ninive.“
Kurdové nabízejí veškerou možnou pomoc a snaží se, aby se s uprchlíky zacházelo důstojně
“V Kurdistánu nežijí jen muslimové, ale také křesťané, a ti všichni společně mezi sebe přijali utečence. Otevřeli jim své domovy, svá města, své školy i modlitebny. Soužití lidí v Kurdistánu je ukázkou mimořádné solidarity a Kurdové nabízejí veškerou možnou pomoc a snaží se, aby se s uprchlíky zacházelo důstojně,” dodává bratr Michaeel.

Boje Kurdů s radikálními islamistickými ozbrojenci z IS podporují od září leteckými útoky na vybrané cíle, v poslední době mj. na výcvikové tábory, spojenci pod vedením Spojených států.

Kurdská svépomoc

Iráčtí Kurdové se snaží pomáhat také syrským Kurdům z města Kobani u hranic Sýrie s Tureckem, které obléhají fundamentalističtí ozbrojenci z Islámského státu od poloviny září. Na začátku listopadu do Kobani dorazilo asi 150 bojovníků z Kurdistánu, takzvaných pešmergů, kteří přivezli na obranu města i těžké zbraně.

Udržet město, kde se do bojů zapojují bez rozdílu věku a pohlaví všichni obyvatelé, má strategický význam.

Právě u Kobani zuří nejtvrdší boje mezi fundamentalisty a kurdskými bojovníky. Udržet město, kde se do bojů zapojují bez rozdílu věku a pohlaví všichni obyvatelé, má strategický význam. Pokud by Kobani padlo, ovládl by Islámský stát souvislý pás země od syrského města Aleppo až k oblasti Rojava a dále k pohoří Sindžár na syrsko-iráckých hranicích, tedy téměř celou severní část Sýrie.

Strážní andělé jezídů

V pohoří Sindžár se před ozbrojenci z Islámského státu ukrývá až 10 000 jezídů, příslušníků starobylé náboženské menšiny. Islamisté obviňují jezídy z toho, že uctívají ďábla. Jezídské náboženství v sobě kombinuje prvky křesťanství, judaismu, islámu i hindiusmu. Jezídové věří v boha – stvořitele a sedm andělů v čele s andělem Pávem.

Právě pro jezídy by Kurdové mohli představovat živoucí strážné anděly. Kurdští bojovníci totiž ohlásili, že chtějí Sindžár dobýt a izolované jezídy vysvobodit.

Česká pomoc?

Česká republika se k případné pomoci lidem z Blízkého východu staví velmi zdrženlivě. Vládla odmítla poskytnout léčení asi 15 vážně raněným a nemocným syrským uprchlíkům. Ministr vnitra je označil za bezpečnostní riziko. Kritizoval ho za to generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub, který mj. uvedl: “Apeluji tímto na členy vládního kabinetu, aby své zamítavé stanovisko ještě přehodnotili. Věřím, že hodnoty demokratické společnosti, kterou se snaží Česká republika být, jsou důležité pro všechny.”

O přijetí většího počtu uprchlíků z území ovládaného IS bude vláda jednat zřejmě v průběhu Ledna. Ministr Chovanec navrhl hlasovat o přijetí uprchlíků v referendu.

Zatímco úřady v Česku jsou velmi opatrné, když se jedná o jiné formy pomoci než o dodávky vojenského materiálu, zastupitelský úřad ČR v kurdské metropoli Irbíl se snaží o zajištění provizorního ubytování pro uprchlíky. Aktuálně poptává dodávku stovek obytných kapacit včetně sociálních zařízení, mešity, policejní stanice a jídelny.

Magdaléna Trusinová, redaktorka publicistiky Českého rozhlasu

Jak mohu pomoci? (užitečné linky)
http://www.mnoho-tvari-pomoci.cz/vsechny-darky/syrie-jordansko-teple-obleceni/
http://adra.cz/pomoc-v-zahranici/humanitarni-projekty/irak–posileni-odolnosti-uprchlickych-komunit

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..