A nevydej nás v pokušení

A nevydej nás v pokušení.. (Mt 6,13a)„Odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme našim viníkům.“ To je prosba, se kterou se chodí spát. Prosbu „nevydej nás v pokušení“ lze zas více vnímat ráno.
Občas mám tendenci si dělat život co nejpříjemnější, co nejpohodlnější. Někdy ovšem výrazně na úkor druhých.
Pokušení je něco, co mě odvádí, svádí z cesty. Co mě odvádí od závazků, směru, pravidel, způsobu života, který je podle Boha.
Pokušení je vnímat jen sám sebe.
Pokušení je vidět jen to, co je teď a tady. A neptat se na následky, na to, co je pod povrchem.
Existuje pokušení pohodlných, širokých a snadných cest.
Pokušení výmluv na něco, na někoho.
Pokušení spoléhat jen na sebe, na to co umím, vím, co mám. Pokušení spoléhat jen na druhé.
Pokušení zapomenout, že se z toho, jak žiji, budu zodpovídat. Pokušení myslet si, že mám dost času na to, abych srovnal, co mám srovnat.
Nejhorší a první pokušení je nevěřit Bohu, nepočítat s ním, myslet si, že je daleko.
Nepokouší nás Bůh. Pán Bůh nám dal život, svět. Dal nám svobodu, kterou je někdy těžké unést. Musíme se rozhodovat.
Myslím, že ta prosba znamená: Nenechej nás upadnout do područí pokušení, která by nás ovládla. Proveď nás pokušeními.
Bůh na nás, věřím, nenakládá víc, než se dá unést. Nenechává nás na pospas nám samotným ani okolnostem. Právě tohle je jeden z důvodů proč tu byl Ježíš: aby nám ukázal, že s pokušeními se dá bojovat, že se dají odmítat; a také aby zvedal ty, co se zamotali do pastí, aby naznačil, že stojí i o nás zapletené.
Na několika místech bible vystupuje postava pokušitele. Neznamená to asi, že by každému z nás seděl za uchem nějaký dybbuk, který by nám našeptával. Pokušení souvisí s darovanou možností se rozhodovat a pokoušet se zvládne buď každý sám, nebo si vystačíme navzájem.
Bůh nepokouší, ale součástí jeho stvoření jsou situace, které nás nutí volit a které testují, co je pro nás podstatné, určující, čemu věříme, jestli naše víra nejsou jen slova, nakolik nás ta víra směřuje, vybavuje pro život, nakolik v jejím duchu jednáme.
Neuvoď nás v pokušení… totiž: pomoz mi, když mnou zmítají pochybnosti; pomoz mi v samotě, nemoci, když mám bolest; pomoz mi dělat poctivě moji práci; pomoz mi přemýšlet nad ním, co dělám a jaké to má následky; pomoz mi, ať zvládnu neubližovat; pomoz mi zachovat si rovnou páteř; pomoz mi, když jsem unavený, když se mi nedaří; pomoz mi ve chvíli, kdy na Tebe zapomínám, když mi jsou tvoje pravidla těsná a nepohodlná. Nevystavuj mě situacím, které bych nezvládl. Pomoz nám, ať se navzájem nepokoušíme.
Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..