Larp na hranici možného

“Jmenuješ se Gregoire Bonnet, je ti dvaapadesát let, již třicet let jsi knězem v malé vesnici jménem Morsange, a nikdy si nepřestaneš vyčítat, že jsi před dvaceti lety nedokázal zabránit pogromu na hugenotské přistěhovalce…” Takhle nějak může začít vaše první seznámení s postavou, kterou máte v brzké době ztvárnit na dramatickém larpu.

Larp (zkratkové slovo z anglického “live action role play”) je druh hry, kde účastníci přijímají role, které následně odehrávají způsobem podobným improvizovanému divadlu. Rozsah takové hry je velmi variabilní jak časově (od několika málo hodin po dny, v extrémních případech i týdny) tak co do počtu hráčů (jednotky až stovky účastníků).

Rolové hry se dělí na mnoho druhů. Zde se chci zabývat zejména dramatickými larpy, tedy těmi, jejichž smyslem je dát dohromady nějaký zajímavý příběh. Tím nacházíme místo, kde se larp setkává s ostatním uměním – podobnost s divadlem a filmem je možná nejvíce na očích. Zásadním rozdílem ale je, že zatímco film a divadlo od diváka nevyžadují, aby se na představení nějak podílel, v larpu nic jako pasivního diváka nenajdeme. Hráč zpravidla nedostane pevně daný scénář, spíše se jedná o charakteristiku dané postavy doplněnou cíli a motivy k tomu, čeho chce během hry dosáhnout. Zbytek už je na hráčích – jaký larp si udělají, takový ho budou mít.

Larpových žánrů je nepočítaně – lze si zahrát jak komedii, fantasy, detektivku nebo sci-fi, tak i vážné sociální nebo historické drama. Není třeba se obávat, že neseženete kostým na některé náročnější žánry – stále častěji platí (obzvláště na hrách většího rozsahu), že vám organizátoři zapůjčí všechno, co ke hře potřebujete.

A k čemu je to všechno dobré? Kromě poměrně intenzivního uměleckého prožitku si člověk na některých akcích rozšíří obzory o zkušenost, kterou by ve skutečnosti získal pouze v případě nějaké závažné životní krize, ale na larpu si ji může vyzkoušet bez následků. Jak by vypadal váš boj o záchranu rozpadajícího se manželství, nebo snaha se vyrovnat se ztrátou blízké osoby? Anebo – i takové larpy jsou – jak si projít bez větších škod hlubokou krizí víry?

Pokud si larp chcete vyzkoušet, není to nic těžkého. Stačí sledovat stránky některých organizací, které se pořádáním larpů zabývají (www.rolling.cz, www.hrajlarp.cz, www.hrajularpy.cz, www.larpard.cz a mnoho dalších), nebo navštivte některou z bezpočtu tématických facebookových skupin.

autor: Jan Winkelhöfer

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..