YMCA už má 170 let!

 YMCA je název největší světové mládežnické organizace, která letos oslaví 170. výročí svého působení. Pražské oslavy se uskuteční 5. 6. na Jungmannově náměstí a večer v Music baru Futurum na Smíchově.

Nabitý den oslav

Od dvou hodin odpoledne se na Jungmannově náměstí v Praze uskuteční akce s názvem „YMCA – 170 důvodů k oslavě“. Účastníci si budou moci mimo jiné vylézt na mobilní lezeckou stěnu, hodit si na basketbalový koš, posedět v teepee, prohlédnout si výrobky dětí z YMCA nebo si poslechnout pražský Ten Sing (specifická hudební aktivita YMCA) či kapelu Vasilův rubáš. Dozvíte se i o možnostech zapojit se do aktivit YMCA jako účastník, případně dobrovolník. Kolem páté hodiny odpolední bude tato happeningová akce končit, nicméně oslavy budou teprve v polovině.

Od půl osmé večer se rozjede v pražském Music baru Futurum „Koncert pro YMCA“, který zahájí nevšední hudební duet Vasilův rubáš, který tak potěší uši posluchačů už podruhé. Po nich nastoupí na pódium brněnští turbo-šansonoví hoši z kapely Poletíme?, kteří nás budou bavit až do nočních hodin. Výtěžek ze vstupného půjde přímo na financování pobytu s ohroženými dětmi (potraviny, výtvarné a sportovní potřeby), který YMCA pořádá na začátku prázdnin.
Oslavy jsou také součástí celosvětové akce „World Challenge 2014“, organizované Světovou aliancí YMCA.

YMCA?

Je to zkratka z anglického Young Men´s Christian Association – tedy Křesťanské sdružení mladých lidí. To však neznamená, že je jen pro mladé a jen pro křesťany. Věnuje se převážně mladým lidem, je však otevřená všem – bez rozdílu věku a vyznání. Dává prostor k zážitkům, setkávání, vzdělání, pomoci druhým, uskutečnění vlastních nápadů. Má mnoho tváří – záleží, kde a s jakými programy se právě seznámíte. Jedno má však společné – staví na pevných křesťanských hodnotách i na bohaté tradici YMCA u nás i ve světě.

170 let!?

Ano, skutečně je tomu tak. V roce 1844 se mladý obchodní příručí George Williams začal scházet s několika mladými lidmi a založil tak organizaci YMCA, kterou dnes nalezneme ve 119 zemích světa. Za tu dobu zaznamenala mnoho úspěchů doma i ve světě, z těch největších jmenujme alespoň vynalezení basketbalu nebo volejbalu, letní tábory, mateřská centra a další.
I v naší novodobé historii inspirativně reaguje na potřeby společnosti, škála činností YMCA je široká. 170 let neznamená jen existenci, ale zejména 170 let vývoje a obohacování.

Program

5. 6. 2014

  • 14.00–17.00 „YMCA – 170 důvodů k oslavě“, Jungmannovo náměstí, vstup zdarma
  • 19.30–23.30 Koncert pro YMCA, Music Bar Futurum, vstup 150/100 Kč (ZTP, studenti, důchodci)

Co pro mě znamená YMCA?

Alice Prudilová (YMCA Ostrava – Poruba)

Především mladí lidé, komunita, společenství.

Filip Hušek (YMCA Ústí nad Labem)

Svoboda. Prostor. Rozvíjení tří stránek člověka: Duch, Duše, Tělo.

Tamara Anne Smelíková (YMCA ČR, sekretář pro zahraniční koncepci)

Rodinná tradice. Už můj pradědeček byl činný sekretář různě po světě.

Hana Šormová (YMCA Praha)

Příležitost pro setkání, pomoc druhým, hezké zážitky a pro mě také celoživotní láska.

Helena Najbrtová (YMCA Brno)

Prostor pro setkání, prostor pro všechno.

Anton Astrejko (návštěvník nízkoprahovéhu klubu YMCA)

Můžu tam trávit volný čas, doučovat se, pomůžou mi s problémy, které neumím řešit sám.

Náhodný chodec (Praha)

Píseň od Village People.

 

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..