Jiná je pouze zkušenost

Neladí, že hlasy po tom, abychom se učili a porozuměli různým dějinným událostem, které zásadně poznamenaly lidstvo, už znějí trochu unaveně. Skoro mi připadá, že člověk na výzvy uvědomit si, co má lidstvo za sebou různě hrůzného a těžkého (nota bene světové války, despotické režimy, agrese vůči lidské svobodě…) reaguje už jenom unaveným mávnutím ruky: „Ale jo, dyť je o tom x filmů, dokumentů, přednášek…“.

Na tom něco je. Materiálů ke studiu je hodně, přístupné jsou. Ale kde je tedy chyba? Kde je ten podivný moment, kdy v procesu učení a vzdělávání o těchto tématech lidé umí přemýšlet úplně nově úplně stejně jako despotové a tyrani minulých dob? Proč Evropa zažívá nárůst extremistických hnutí?

Důležité je snad to, připustit si, že lidé dnes nejsou jiní než lidé tehdy. Nezměnily se hodnoty, ani intelekt. Lidé jsou pořád bohatí i chudí, vzdělaní i nevzdělaní. Evoluce neproběhla. Homo sapiens sapiens třicátých a čtyřicátých let se nevyvinul do nějakého homo sapiens sapiens sapiens. Jediný posun je ve zkušenostech, které jsme za tu dobu získali. A právě proto se nedá nad problémy dob minulých mávnout rukou, že jsou pryč a pouze historie. Přemýšlet, angažovat se, zkoumat, jak dějiny, tak současné dění, není úkol pro archiváře a nadšence, ale pro člověka zápasícího o lidskou svobodu v neustále přítomném, proměňujícím se světě. 

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..