Láska je svoboda

foto: E. Taylor

foto: E. Taylor

Sociální sítí Facebook proběhla smutná zpráva, čtrnáctiletý Filip si vzal život. V dopise na rozloučenou uvedl, že neunesl výsměch společnosti, která nepřijala fakt, že je gay. Nota nebe tentokrát hraje na téma svoboda. V té souvislosti mě napadlo, že možná pokud by žil v Rusku, tak se to nestalo. Rodina, která ten fakt přijala, by mu řekla, že o tom nikde nesmí mluvit. Jsme tedy opravdu svobodní? Není svoboda v něčem úplně jiném? Právě na to se Bára Karešová ptá faráře pro mládež Pavla Juna.

Jakoby nám do noty se na začátku roku naplno rozhořel konflikt na Ukrajině. Jací jsou Ukrajinci a nakolik je nám ten konflikt vzdálený? Zeptali jsme se Milana Balahury, který má na Ukrajině polovinu rodiny a sám tam do čtrnácti let žil.

Svoboda být jiný se ozývá i ze sociální noty Magdaleny Živné, která vedla rozhovor s Bárou Matysovou o Romech a jejich problémech ve vyloučených lokalitách. Dokážou mne lidé přijmout, když nezapadám do škatulek? Nejsou ty společenské škatulky příliš úzké a jak pomoci? A jak může pomoct církev? Na to jsem se v rozhovoru, v rubrice Proč věřím, zeptala synodní kurátorky Lii Valkové.

Když se řekne svoboda, vybaví se mi poutník, který kráčí svobodně k nějakému cíli. Přečtěte si Cestu, druhý z dílů o putování do Santiaga de Compostela Karla Mülera. Svoboda je pro mě Ježíš, který nás osvobodil svou láskou. To nedokázal přemoci žádný totalitní režim. Láska je opravdová svoboda. A dokážeme­­­‑li svobodně milovat, přijmeme všechny i sebe bez předsudků takové, jací jsme, pak teprve budeme svobodní.

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..