Ptáčata z Bronxu

Ptáčata II (TV seriál) | Režie: Kamila Zlatušková, Radim Procházka | ČR 2013, 26 min

Ptáčata II (TV seriál) | Režie: Kamila Zlatušková, Radim Procházka | ČR 2013, 26 min | zdroj: ČT

Je ti osm let. Chodíš do druhé třídy základní školy v Brně. Rodiče žáků z ostatních tříd sepsali petici, protože si nepřejí, abys chodil s jejich dětmi. Nepřejí si ani přestávky ve stejný čas. Co jsi zač? Obyčejná holka nebo kluk. Jen místo tvého bydliště je brněnský Cejl, mezi místními nazývaný Bronx. A taky jsi Rom.

Takovou startovací pozici mělo před čtyřmi lety 15 dětí. Předem vyčleněné, označené. Bydlí na Bratislavské a okolí. Místo, které před válkou bylo osídleno převážně německou a židovskou komunitou, je plné rozpadajících se činžáků, v každém druhém domě herna.

Příběh dětí zaujme dceru třídní učitelky, která je režisérka. Tak vznikne projekt časo­sběrného dokumentu Ptáčata. Děti dostanou malé kamery a zaznamenávají svůj život doma, ve škole, ve městě. Svět jejich očima se střídá se záběry televizního štábu, který děti navštěvuje ve škole, v rodinách, doprovází na školních výletech. Ptáčata jedou na školu v přírodě, navštíví Chanov, volí si předsedu třídy. Řada veselých i smutných scén s autentickým dětským komentářem.

Autorka projektu během čtyř let natočila dvě série dokumentů. První mapuje druhou třídu, druhá 3. až 5. třídu. Jeden z nejsilnějších momentů druhé série je z protiromské demonstrace v Brně. Malá romská holčička se vydá do davu neonacistů a ptá se jich, proč tam jsou. Nikdo neodpovídá.

Podaří se nabourat naše stereotypy? Lépe pochopit život romské menšiny a sociálně vyloučených? Určitě ne zcela, ale tento dokument je z těch, které se o to poctivě pokouší. Otevírají se nám dveře do rodin dětí, vidíme láskyplnou výchovu, až na výjimky úplné rodiny, společenství širokého příbuzenstva. Současně těžký život v drsném světě.

Jak to s dětmi bude dál? Kdo půjde studovat na gymnázium? Kdo ze školy odejde předčasně? Režisérka slibuje, že bude děti sledovat do jejich patnácti. To je za pár let. Doufejme, že do té doby svůj startovací handicap trochu doženou a pohled společnosti na ně bude o něco otevřenější a vstřícnější.

Podívejte se na repotortáž o Ptáčatech II v Událostech v Kultoře (posuňte se na časovou značku 12:45):

[ivysilani url=“http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/213411000121214#t=12m45s“ width=“710″ height=“400″ /]

 

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..