Laciná a drahá lehkost bytí

M. Scott Peck: Nevyšlapanou cestou | Argo 2002

M. Scott Peck: Nevyšlapanou cestou | Argo 2002

Život je těžký. To není věta (či snad vyznání), jež by neladila, ba naopak. Ladí a už mnohdy kdekdo tuto pravdu vyhlásil a snad i přijal. „Čtyři vznešené pravdy“ budhismu, kde první z nich zní „Světské bytí je neuspokojivé, strastiplné utrpení.“, položil Buddha jakožto manifest k lidské citlivosti vůči světu a lidskému místu v něm již dávno.

Známý americký psycholog, Morgan Scott Peck, začíná svůj bestseller Nevyšlapanou cestou právě tak odkazem na prvosloví Buddhova. V tomto poznání a kýženém vyznání totiž shledává základ pro to, aby člověk měl prostor duchovně růst: „Pokud totiž přijmeme skutečnost, že život je těžký, přestane nás to znepokojovat.“

Dnešním světem toužená lehkost bytí je ošemetným citem. Má v sobě totiž ambivalenci, dvojakost, rozpor. Umí být laciná a drahá. Umí být tou krásnou a osvobozující, ale stejně tak hloupou a naivní. V souznění se Scottem Peckem o drahé lehkosti: žitá, přiznaná, zkušenost těžkého života osvobozuje, dává pokoj (nebo se, skrze ni, k nám pokojně sklání sám Bůh?).

„Světské bytí je neuspokojivé, strastiplné utrpení.“

Neladí druhý pól lehkosti bytí, ten laciný. Mám dojem, že tak trochu je skryt například v novoročních předsevzetích a přáních. Kéž je další rok o něco pohodlnější, lehčí, zvladatelnější, jako bychom naivitě těchto výroků sami věřili.

Lacině lehké bytí je těkavé, rozplyne se. Draze lehké je bytí až po tom, kdy lehkým vůbec nebylo a přesto nám poukazovalo na ulehčující naději příštích dnů…

Komentáře

Co na to říkáte?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..